| anonim_4396 a întrebat:

In general, e normal la 12 ani sa ai 70kg, înălțime 1.65+?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WorldTraveler2553 a răspuns:

Depinde de la om la om, dar oricum.
Pentru un om solid din genetica, ar trebui sa fie cel mult egală vârsta cu centimetrii, spre exemplu...1, 75 - 75kg aceasta este limita
La 12 ani și 1, 65 ar trebui undeva la 58-60 kg, dar te poti duce spre maxim 63-64.
Cu cat mai multe kg, cu atat te vei simti mai greu, vei transpira des, mai des decat alti oameni, te vei simti greu atunci cand calci pe un picior sau cand alergi..Astea sunt niste idei doar, nu cred ca sunt valabile in cazul tau.
Sper ca te-am ajutat! Bafta și alege mereu sanatatea înainte de orice plăcere!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru varsta de 12 ani si inaltime ade 1.65m ar trebuiis a ai 50-55kg.
Deci, ar trebui sa dai jos cel putin 10kg pentru ca esti supraponderal!

| Fumiko a răspuns:

Greutatea mi se pare putin cam mare, mai ales daca e grasime, dar daca ai oase grele si muschi putin dezvoltati nu mi se pare nicio problema.

| Mrfear a răspuns:

Cam inalt, dar depinde si de genetica.Cat despre kilograme, ar fi trebuit sa fie 55, pentru 1.65-1.66 nu 70!