| anonim_4396 a întrebat:

In general copii la vârsta de 12 ani este normal sa aibă
De ex:
1, 68 înălțime
70kg
Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal, pentru ca esti supraponderal.
La 12 ani si 1.68m ar trebui sa ai 55-58kg

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

In general vorbeam și am dat un exemplu, 1.68 55kg = schelet

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este doar in capusorul tau, ca esti schelet la 55kg, cand de fapt asta este greutatea nromala pentru varsta si inaltime ape care o ai!

La 70kg esti gras, dar nu poti constientizi asta, pentru ca esti copilul cel mic al mamei, si trebuie sa manaci mult, nu?

Imi pare rau copilas, dar la 70kg chiar esti supraponderal!
O sa realizezi tu mai tarziu, cand vei mai creste, ca rad copii de tine, ca nu o sa ai prietena/iubita samd.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Recitește întrebarea mea. Dacă vezi ca am pus ' in general '
+ aici nu este vorba de mine
Da' uite îmi dau și eu cu părerea, dacă copilu ala are putina burta și are 70kg, cine cântărește greutatea, el sau oasele? Deci nu ai reușit sa mă făci sa rad.

| Mrfear a răspuns:

Inaltimea este normala, este determinata de genetica dar multi vor spune ca esti inalt pentru varsta ta.Cat despre kilograme va trebui sa scada copilul cam pe la vreo 58 de kg, cu sport si mai putine mancaruri grase ce contin multe calorii, dar fara diete care se spun ca dau rezultate, acelea nu sunt pentru copii de 12 ani.

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Depinde daca esti baiat sau fata. Daca esti baiat nu e normal, e prea mult. Ar trebui sa ai 60 kg. Daca esti fata undeva la 53 de kg.

| nene14 a răspuns:

La 12 ani nu.Si cand esti mai mare pe la 17-18 ani e putin mai mult decat limita normala...dar doar putin.Incearca sa slabesti cat esti mic(a).Eu am cam fost in situatia asta poate aveam chiar mai multe kg si aveam si am aceeasi inaltime(poate un cm mai mult). Ideea e ca la 16 ani aveam 95 de kg...a durat ceva sa le dau jos si inca mai am putin de dat dar crede-ma e mai bine sa le dai acum cat esti mic(a) pentru a te bucura mai mult de viata de la liceu.

| Creepypasta a răspuns:

70 de kg la 1.68?
Când eram mai mică și aveam 1.68 sau 1.69 aveam 52 de kg