| LanguageMaster a întrebat:

În medicină când folosești termenul "cât de curând", cât timp înseamnă asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stim in ce context, cat de curand poate insemna 1 zi 1 luna cateva saptamani. Fara un context nu putem sti.
Mai poate insemna la terminarea tratamentului sub care este pacientul.

| LanguageMaster explică (pentru Simpatic):

Mă refer la un pacient bolnav de inimă în fază terminală!

| LPCTSTR a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pentru asa ceva, cel mai aproximativ termen este de cateva zile.

| Simpatic a răspuns (pentru LanguageMaster):

In acest caz poate insemna de la cateva saptamani la cateva luni sad

| nicu991 a răspuns (pentru LanguageMaster):

E ceva de genul a catorva ore- zile. Fara suparare.

| anonimg a răspuns:

Eu cred ca intre 1-12 luni.
Daca era timpul mai scurt de o luna, atunci un medic poate spune exact termenul de vindecare.
De asemenea despre un tratament care duce la vindecare (nu la supravietuire) nu poate spune ca va dura mai mult de 12 luni.

| JicaContra a răspuns:

Imediat dupa ce pacientul moare big grin

depinde de la caz la caz, de ex. daca o operatie depinde de hipertensiune, cat mai curand e cand hipertensiunea e adusa la normal (cu medicamente) care depinde in mod direct de organismul pacientului, asa ca poate sa fie o zi, poate sa fie cateva zile

| Elelei a răspuns:

In medicina, in agricultura, in invatamant, etc, "cat de curand" are acelasi inteles: cat mai repede. In nici un caz 12 luni cum spunea un user pe aici. E vorba de zile. Poate chiar ore (va ducem cat de curand putem pentru analiza).

| TheWhiteDemons a răspuns:

Cat de curand este un timp mai scurt decat daca ar zice curand,gen urmeaza sa vina,in loc de va veni, deci cateva zile, dar depinde cum e persoana ca doar nu iti zice la sigur intervalul de timp doar incerci sa deduci, pentru tine pare ca ar fi rapid cateva zile, dar el prin rapid poate se gandeste la 4-5 luni.