| Alinnnnnna a întrebat:

In noiembrie am facut un avort medicamentos, asa cum eram doar in 2 saptamini de sarcina,Dupa avort am avut citeva greturi, insa pot zice ca a decurs normal tot.insa dupa o luna am inceput sa am dureri in josul burtii si m-am dus la ginecologul meu. Dupa ce m-a verificat mi-a zis ca am o mica infectie si mi-a dat niste crema si medicamentull Stediril (asa se numeste aici pentru ca nu traiesc in Ro.) sa-l iau din 1 zi de ciclu 21 de zile la rind.Acum ma uitm pe net si am citit ca acest medicament intrerupe sarcina si e un fel de contraceptiv, nu inteleg nimic. Cineva stie ce fel de medicamnt e Steidiril?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stedirl este un contraceptiv. Minim 6 luni de la un avort medicamentos este complet intezis sa ramai insarcinata, asa ca ginecologul ti-a dat protectia necesara (probabil nu l-ai convins ca esti suficient de responsabila sa folosesti prezervativ de fiecare data). In plus, te poate ajuta sa iti vindeci endometrul, mucoasa uterului care a ramas cu sechele dupa avortul medicamentos (se intampla adesea) si sa elimini resturile de sarcina, daca exista (foarte des raman resturi ed sarcina care se infecteaza in uter dupa avortul medicamentos).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trimite un mesaj privat utilizatoarei Brigaela.Te va ajuta, poate nu este acum pe site.

| Alicezzz a răspuns:

Http://www.doctissimo.fr/medicament-STEDIRIL.htm

STEDIRIL : dozajul

Să ia în mod regulat și fără a uita de 1 comprimat albastru de zi cu zi, în același timp de zi timp de 21 zile consecutiv, cu o pauză de 7 zile între fiecare placă.

O sângerare de întrerupere începe de obicei la 2-3 zile dupa ce a luat ultimul comprimat și poate continua după începerea următorului blister.

Timpuriu STEDIRIL tratament :
· Lipsa de contraceptive hormonale, în luna precedentă :

Luați 1 comprimat în prima zi a menstruatiei.

· Releu alte contraceptive orale progestogen :

Luați 1 comprimat în a doua zi după luarea ultimului comprimat activ a contraceptivului precedent sau mai târziu decât în ziua următoare perioadei de comprimat off obișnuit.

· Schimbarea de la o contracepție progestogen ( pilula doza, injecție, implant )

Peste o contracepție microdosée se poate face în orice moment al ciclului și STEDIRIL trebuie început a doua zi după arestarea.

Peste un implant este ziua de retragere, iarreleul unui contraceptiv injectabil este ziua pentrunoua injectare. În toate cazurile, se recomandă utilizarea unei metode contraceptive suplimentare în primele 7 zile de tratament.

· După un avort în primul trimestru :

Este posibil să se înceapă imediat STEDIRIL. Nu este necesar să se utilizeze o metodă suplimentară de contracepție.

· După naștere sau un avort în al doilea trimestru :

În perioada imediat postpartum este asociată cu un risc crescut de tromboembolism, contraceptivele orale estrogen-progestogen nu ar trebui să fie inițiat în termen de 21-28 zile de la livrare sau întreruperea sarcinii în al doilea trimestru. Este recomandat să folosiți o metodă suplimentară de contracepție de tip mecanic pentru primele 7 zile de tratament. Cu toate acestea, dacă raportul sexual a avut loc deja, este necesar să se asigureabsența sarcinii înainte de tratamentul cu contraceptive orale sau progestativ asteptati menarhă.

· În cazul în care alăptează, vezi pct. Sarcina și alăptarea.

Caz uitare una sau mai multe tablete.
Protecția contraceptivă poate fi redusă dacă vă uitați mai ales dacă această supraveghere crește intervalul de timp dintre ultimul comprimat din pachetul curent și 1 comprimat pachetul următor.

· În cazul în care tabletele ratate se găsește în termen de 12 de ore de la ora obișnuită de decizie, să ia comprimatul uitat imediat și continuați procesarea în mod normal, luați următorul comprimat la ora obișnuită.

· În cazul în care tabletele pierdut este găsit mai mult de 12 de ore de la timpul normal de a lua, de securitate contraceptive nu mai este garantat. Ia imediat ultimul comprimat uitat, chiar dacă două tablete trebuie luate în aceeași zi și să continue tratamentul contraceptiv oral până la sfârșitul plăcii, folosind o altă metodă de tip mecanic ( prezervative, spermicide, în același timp. ), pentru următoarele 7 zile. În cazul în care această perioadă de 7 zile se extinde dincolo de ultimul comprimat din pachetul actual, pachetul următor ar trebui să fie pornit a doua zi după ce a luat ultimul comprimat. Probabil nici sângerarea de întrerupere are loc înainte de sfârșitul celei de a doua placa. Cu toate acestea, pacientul poate fi spotting sau sângerare.

Dacă pacientul nu are nici o sângerare de întrerupere la sfârșitul a doua placă, riscul de sarcina trebuie exclusă înainte de prelucrarea ulterioară.

În caz de tulburări gastro-intestinale :

Apariția de tulburări digestive intercurente în decurs de 4 ore de la administrare, cum ar fi vărsături severe sau diaree, pot cauza ineficiența temporară a metodei prin reducerea absorbției de hormoni și de a impune desfășurarea a fi recomandat în cazul în care uitați mai puțin de 12 ore. Trebuie luat un comprimat activ unei alte plăci. Dacă aceste episoade sunt repetate peste câteva zile, atunci este necesar să implice o altă metodă contraceptivă ( prezervative, spermicide,... ) până la reluareablister.

Răspuns utilizator avertizat