| anonim_4396 a întrebat:

In pana mea, că mi-e și rușine să întreb. Pfff... Trebuie să merg să fac colonoscopie, și al naibii că mi-e rușine. mă pune să stau într-o poziție nașpa când mă consultă, comic sau nu asta e adevărul. Ei pentru voi poate fi amuzant sau comic ce vă spun, însă dacă n-aș avea dureri nu aș face aceasta consultație! Poate să fie destul de grav, și când spun grav mă refer la cancer de colon... Doamne ferește! :-(

Pfff... :-( :-(: -(: -(: -( :-( Nu mai e nimic de spus...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie niste calmante, ceva care sa atenueze emoțiile, teama asta irațională altfel eu nu am idee cum ai putea să faci examinarea fără vointa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am facut colonoscopie, la un spital din uk.am crezut ca vor fi doar barbati in sala dar erau doua femei si un barbat. Plus asistenta era romanca. Ma facusem toate culorile la fata. Te pune intr-o parte, si dupa caz iti poate face si un calmant. Mie mi l-a facut in timpul procedurii, ca ma durea tubu ala prin colon, il simteam cand se indoia tubu ala ca sa ia cursu colonului si simteam o presiune naspa. A durat totu foarte putin, si m-am dus direct la munca dupa aia. Mi-a luat 2-3 ore sa imi revin din ameteala aia de la injectie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun, dar ești nevoit să te pui într-o poziție jenantă? Și dacă mi-ai putea recomanda niste analgezice pentru dureri, am dureri vb groaznice! :-(

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa iti recomand pastile ca nu sunt medic, or sa iti faca ei acolo un calmabt ceva, si nu exista pozitie jenanta. Te pune intr-o parte cu picioarele la piept. Cat despre lenjerie intima, eu a trebuit sa ma schimb acolo cu un halat, fara nimic pe dedesubt, si care se inchide la spate laughing procedurile ar putea fi diferite de la spital la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Off... sad

| SuNaM a răspuns:

Stiu e naspa, dar nu trebuie sa iti fie rusine. Gadneste-te ca doctorul ala asta face, nu esti primul, nu esti ultimul si nu rade sau ceva de genul. Nu te pune in pozitie naspa.te pune gen pe o parte cu picioarele cat mai lipite de burta. Oricum, nici nu se uita la fundul tau gen, omu doar introduce endoscopul, si in tot timpul asta omul se uita intr-un monitor, nu la tine. Daca esti inconfortabil, poti sa ii ceri un sedativ(nu stiu exact daca e din oficiu sau nu) dar nu simti nimic

| anonim_4396 explică (pentru SuNaM):

Am făcut anul trecut o consultație simpla, și am fost rugat sa stau într-o poziție jenantă. Evident că nu râzi. Durerile sunt prea mari ca să râzi. Dacă cineva a trecut prin asta vă rog să-mi dați câteva sfaturi, despre ce lenjerie intima as putea sa port, s-a.m.d