| Girly97 a întrebat:

In regula, stiu ca probabil la aceasta intrebare mi se va raspunde cu reprosuri si glume proaste dar sper ca macar unul sa fie serios. De ceva timp cand adorm seara incep sa aud niste voci foarte ciudate care ma trezesc noaptea din somn. Mi s-au parut ireale si m-am abtinut in tot acest timp de a spune cuiva ca sa evit riscul sa rada cineva de mine. Totusi nu mi se pare normal ce se intampla si vreau sa iau masuri, sa aflu ce se intampla cu mine si daca am innebunit. Cel mai bun si politicos raspuns va primi funda din partea mea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Eu zic sa ceri si parerea unui medic psihiatru( nu-ti fie teama, asta nu inseamna ca esti nebun/a, ci doar ca ai o problema. La psihiatru nu merg doar nebunii, ci si cei care au probleme de genul celei pe care o ai tu, depresii, anxietate etc.). Eu zic sa nu mai amani, cacinu e in regula. Multa sanatate iti doresc, si sa dea unul Dumnezeu sa auzim de bine! Sa ai o zi frumoasa si sarbatori fericite! Te pup si ete imbratisez cu mult, mult drag! kiss >big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi se mai intampla si mie sa ma trezesc agitat, de parca as fi auzit voci sau zgomote puternice. Insa asta mi se intampla in principal la servici, unde trebuie sa stiu tot ce misca (n-am voie sa dorm laughing )
Acasa ma relaxez, si nu bag in seama nici bormasinile vecinilor, ori masinile ce-mi trec pe la geam.

| minrest a răspuns:

Oricat ti s-ar parea de ciudat, ce ti se intampla este in cadrul normalului. Sunt niste voci produse de mintea ta, DAR in momente cand nu esti pe deplin, sau deloc, constienta. Daca ai citi un trata de psihiatrie, ai vedea ca bolile psihice au cu totul alte simptome.

| Sn4k3 a răspuns:

Ti se pare, te-a speriat vreun film sau ceva. Ori iei niste pastile sa te ajute cu somnul, ori faci ceva sa iesi din starea asta inainte sa dormi sau in timpul somnului (asculti muzica sau ce mai vrei tu).

| siriusblack98 a răspuns:

As avea eu niste intrebari:Cam de cat timp auzi acele voci? Ai experimentat fenomenul de paralizie in somn? Ti se par cunoscute acele voci? Auzi ce iti spun sau macar intelegi ce vor de la tine? In orice caz ai doua optiuni:fie te duci si vorbesti cu un psiholog; fie le ignori si keep living.By the way, daca esti constienta ca ai o problema poti fi sigura ca nu esti nebuna.Sau cel putin nu complet big grin

| BuLaNNNeL a răspuns:

E doar in capul tau, esti speriată/stresata. Linisteste-te.

| ALGator a răspuns:

Paranormal e exclus, asa ceva nu exista.

Vocile "care te trezesc din somn" sunt voci generate in stare de somn/vis. Nu e nimic neobisnuit cu asta: in vis se genereaza scenarii realiste bazate pe toate simturile, inclusiv voci. Unele vise au efectul de a trezi din somn. La rindul ei, trezirea si visele care te trezesc pot fi cauzate de senzatii fizice reale placute sau neplacute (un ceas desteptator poate fi perceput in vis ca un clopot de biserica).
Intrucit la capitolul asta nu sunt probleme, poti sa incerci sa investighezi:
- daca auzi voci in stare treaza (nu semi adormit), la culcare, INAINTE de a adormi. E cam greu pentru ca momentul adormirii prin definitie nu il mai poti sesiza constient. Si daca auzi aceste voci distinct daca nu provin de la niste vecini de exemplu (nu dai detalii despre locul unde traiesti).
Asa ca... :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este anormal, citeste mai mult despre proiectia astralã, mai pe scurt sunt doar niste vietãti care le auzi când iti pãrãsesti sufletul de corp farã sa-ti dai seama, iar când te ingrijorezi te intorci inapoi in corpul tãu. Nu mai Adormi cu emotii triste sa te gandesti la ceva nasol de obicei atunci apar, si sa nu iti fie frica ca nu iti fac nimic sunt inofensive si nu esti nebunã.

| AlexSalling a răspuns:

Si mi-e mi se intampla ceva paranormal de la jumatatea lui 2017. Dupa ce a murit sora mea, am inceput sa aud in fiecare noapte masina de gunoi care incarca guinoiul afara. Dupa, ma duc in baie ca de acolo pot vedea strada, nu-i nimic. Ma duc sa ma culc si iarasi o aud. Dupa, in fiecare noapte simt o persoana care respira langa mine in pat, nu stiu care-i faza dar incerc sa nu bag de seama.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AlexSalling):

Ai făcut ceva în legătură cu asta?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AlexSalling):

Condoleante.

| AlexSalling a răspuns (pentru Iuliana2018):

Nu stiu ce. Stii, este o chestie de familie. Anul trecut, la 2, 3 zile dupa ce a murit sora mea, care m-a urat toata viata, a fost cand au inceput aceste fenomene. Am facut ceva totusi, nu stiu daca cunosti cuptoarele Rowenta. Am unul mai vechi si ca sa nu mai aud toate astea, l-am bagat la mine in camera si bagam timerul de 2 ore sa-l tina pornit, chestie care inca o fac. A venit vara (soramea face un an acum pe 18, asta-i ea https://www.findagrave.com/memorial/180013854 ) si eu inca tineam cuptorul (dat pe 0 grade) in priza. Ma intreabat mama mea de ce fac asta. Eu de mult nu mai vorbesc prea multe cu mama mea, dar ii spun ce mi se intampla. Imi spune ce nu m-am asteptat, ca si ei i se intamplase faza cu respiratul acelei "persoane". Avea 19 ani, venise de la lucru si era obosita moarta si s-a bagat in pat. Incercand sa adoarma, nu doar ca a auzit, a simtit respiratia unei persoane in fata ei, la 5-10 centimetri. S-a trezit, s-a speriat, a aprins toate becurile, a pus muzica si nu a mai dormit toata noaptea. Ziua urmatoare, ii povesteste mamei ei (bunicii mele) ce i s-a intamplat. Baba, ii spune ca si ei i s-a intamplat la fel cateva luni inainte. Nu am idee ce este asta. Ti-e ti s-a intamplat ceva paranormal?

| AlexSalling a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Mersi, dar m-a urat cu toata inima ei (inexistenta). Eu nu am avut nimic cu ea, in schimb ea...

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AlexSalling):

Apreciez că mi-ai spus toate astea, condoleanțe...
Înțeleg totuși că deși și ele au trecut prin experiențe similare nu a durat atât de mult..deci trebuie să faci ceva în legătură cu asta..ai încercat să dormi în altă parte?
Cât despre mine, da, dar despre asta vom vorbi în alt episod.

| AlexSalling a răspuns (pentru Iuliana2018):

Na-i de ce. Cat despre condoleante, nu am avut nici o legatura practic cu femeia aia, nu m-a suportat. Cat despre a dormi in alta parte, nu. Nu am dormit in alta parte, nu ca nu as putea. N-am idee de ce nu o fac.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AlexSalling):

Dar tu o suportai?
Și există o mică șansă să te fi obișnuit cu toate astea și să nu vrei să dispară?

| AlexSalling a răspuns (pentru Iuliana2018):

1.Eu normal ca da. Nu aveam nici o problema cu ea, nici nu vorbeam. Am fost la ziua ei in 2010. Politicos, i-am spus "la multi ani". Ea nu mi-a spus nimic (n-am idee ce voce avea) dar nici nu a mai trait prea mult.
2. Normal ca as vrea sa dispara, dar cred ca m-am obisnuit.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AlexSalling):

1. păi atunci ce avea cu tine?
2. dacă ai încerca să adormi ascultând muzică?

| AlexSalling a răspuns (pentru Iuliana2018):

1. Era sora doar dupa tata.
2. Am facut asta, ii fain dar nu prea reusesti sa adormi.

Stii, ar fi fain sa spui si tu ce ti s-a intamplat.

| RainmakerX a răspuns (pentru AlexSalling):

Sper ca nu te superi sau ceva dar ar fi o idee sa incerci subliminale / binaural beats pentru relaxare sau chiar eft inainte de culcare.
Ma gandesc ca macar nu o sa mai auzi lucrurile respective, chiar daca o sa existe in continuare.

Ti se intampla si cand dormi in alt loc?

Eventual vorbiti si cu un preot. Chiar daca nu sunteti credinciosi, poate va ajuta fenomenul placebo.

| AlexSalling a răspuns (pentru RainmakerX):

Da. Si cand dorm in alt loc.

| RainmakerX a răspuns (pentru AlexSalling):

Sincer, ma sperie sa aud asta. Am pus un edit mai sus in care am sugerat sa vorbiti cu un preot, chiar daca nu sunteti credinciosi.
Poate va ajuta efectul placebo...

Daca dormi singur ar fi o idee sa ai un animalut (pisica) candva. Unii spun ca ele simt mai bine anumite lucruri.

| AlexSalling a răspuns (pentru RainmakerX):

Sunt credincios. In familia mea, toata lumea crede (si mortii credeau) in Dumnezeu. Este alta faza, nu cred in biserica. Odata, cand eram un copil de 8 ani, m-am dus la biserica la spovedanie si preotul fara niciun motic imi spune ca mama mea este o c**va. Nici nu o cunostea. Mi sa mai intamplat ceva cu un preot, dar nu am sa vorbesc despre aici, asa ca aia-i ideea. Nu cred in preoti. In Dumnezeu normal ca da, dar in biserica NU. Vorbind de a avea o pisica, bunica mea tot spune ca vede privirea mamei ei in pisica pe care o are de 16 ani. Crede ca strabunica mea sa reincarnat in pisica, ma rog. Multumesc de sfaturi.

| AlexSalling a răspuns:

Stii? Si mi-e mi s-a intamplat sa aud voci. O data m-am culcat si o femeie m-a strigat pe nume. M-am intors fiindca o auzisem la 1 metru de mine, chiar in camera.....nimeni. Nu era nimeni, dar eu tot auzisem. Iarasi, acum vreo 8-10 ani, eu dormeam in camera mea. Imi aud bunicul certandu-se cu bunica mea (fosta sotie). Eram doar noi 3 acasa, si dupa vreo 10 minute in care am vazut ca nu se mai opresc, ma duc sa vad ce se intampla. Dormeau linistiti, sforaiau, am crezut ca am inceput sa innebunesc. Daca vrei sa vorbim mai multe fara ca nimeni sa spuna de noi ca suntem dusi cu pluta https://www.facebook.com/JurjescuAlex717

| Victoria18 a răspuns:

S-ar putea sa ai acufene...

| Victoria18 a răspuns:

Nu exista fantome, etc. Terminati cu prostiile.

| Girly97 explică (pentru Victoria18):

Este in regula nici eu la 20 de ani nu cred in fantome.

| Kogaion a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la o manastire/biserica si sa chemi un duhovnic si sa-i explici ce ai patit. Eu am mai auzit de astfel de incidente si toti au mers la preoti ca sa scape de ele.

| Iuliana2018 a răspuns:

De ceva timp=?

| Nico23458 a răspuns:

Puneți căștile în urechi și ascultă muzică. Totul e in mintea ta, așa mai pățesc și eu, dar știu că totul e in mintea mea și ascult muzica că să mă distragă de la gândurile alea și să mă liniștesc.

| Driver1998 a răspuns:

Nu pot spune daca este adevarat sau nu. Insa iti recomand sa iti pui telefonul sa inregistreze cand vrei sa adormi. Iar cand te trezesti noaptea dai direct pe ultimul minut pentru a vedea daca totusi se aude ceva. In cazul in care ai dreptate, poti spune si celorlalti iar pe baza dovezii nu vor rade de tine. Fundita? happy

| Simona1272 a răspuns:

Contacteza-ma la adresa de Facebook Simona Ioana, am patit ceva asemanator...iti pot explica pe messenger mai multe