| anonim_4396 a întrebat:

In spatele lobului la urechea stanga am o umflatura mica deja de 2 ori s-a umflat foarte mult a facut puroi asa ca am stors de fiecare data acum mi se umfla a3 oara incepe ca un cos si ajunge sa se faca tot mai mare ce sa fac nu prea am chef sa merg pe la doctori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Sincer am avut și eu o umflătură în spate la lobul urechi s-a umflat foarte mult după ce am strâns acea umflătura prima zi deoarece am pus presiune pe puroi.
Din ce strângem mai mult din ce se umfla mai mult.
a doua zi când am strâns și mai tare a bușit cred că a fost un coș
Dar un astfel de coș nu îmi apare mereu ci foarte rar dar în cazul tău ar trebui să te duci la doctor să depisteze lasă-l în pace

| Uxellodunon a răspuns:

Se cheama abces si e din cauza unei infectii serioase.
NU IL MAI STOARCE, nu ajuti deloc vindecarea facand asta. Daca abcesul tot creste, continutul trebuie evacuat de un medic care stie cum si cand se face asta corect.
Pana mergi la doctor, igenizeaza-te, eventual aplica local ceva dezinfectant (tamponeaza cu spirt)

| Uxellodunon a răspuns:

Cel mai probabil trebuie tratat cu antibiotice prescrise de medic

| Strudel2punct0 a răspuns:

Bună, iti recomand sa te duci totuși la doctor și aa nu mai faci de capul tău diverse. Chef ne chef mai bine mergi acum pana nu se agravează situația.