| haiky26 a întrebat:

Salut TPU! Am mai pus întrebarea asta o data dar nu cred ca s-a postat. Mi-am făcut acum 5-6 luni alte doua găuri in ureche. Totul a fost ok pana s-au infectat cu puroi. Le-am tratat, le-am curățat. Și după iar s-au infectat și iar. De multe ori. Acum s-au infectat din nou. Și de data asta e mai diferit. Mi s-a umflat puțin urechea si la spatele ei am o iritație roșie si ma doare. La ambele găuri, am uitat sa menționez. Azi m-am curățat cu apa si sare si spirt. Iar după cu o crema cu antibiotic.
M-am saturat sa se tot infecteze. Cum fac sa se vindece? Au aproape 7 luni si nu s-au vindecat. Nu vreau sa reunit la ele si nici la doctor nu vreau sa merg. Rog seriozitate.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naiba ti sau infectat ca eu mi-am facut gaura cu ac si am bagat cercel de argint pe vremuri nu acum si cu el cu tot sau vindecat.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Cum au spus și alți utilizatori un prim sfat ar trebui să folosești cercei din materiale care sa nu provoace iritație și să favorizeze infecții, cum ar fi argintul sau aurul și mai știu că există cercei medicinali care tot așa sunt dintr-un material non invaziv, plus mare atenție la igiena zonei, in zona cartilajului este mai mare șansă să capeți infecții pentru că este o zona mai dură și se vindeca mai greu, încearcă atunci când te odihnești sa nu adormi pe partea unde ai cercelul pus. Sper sa scapi de puroi, daca se agravează îți recomand sa mergi la un medic

| sparklingqueen a răspuns:

Poarta cercei calitativi(de aur, argint) si poate nu se mai intampla, daca se infecteaza iar, poti sa iei antibiotic sau alte remedii, dar cel mai indicat ar fi sa te duci la un specialist care se ocupa cu asta.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Poarta cercei de argint sau aur, e din cauza cerceilor de fier. La mine desi s-a vindecat dacă îmi pun din fier începe sa ma doară