| anonim_4396 a întrebat:

In timpul cand stau la calculator ma doare foarte tare spatele, in special, in zona cervicala, toracala. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| macarale a răspuns:

Ia-ti un laptop si stai in pat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Invata sa stai cu spatele drept cand esti in fata calculatorului, in caz contrar apare tensiunea in muschi si de aici si durerea.
Tastatura calculatorului trebuie sa fie mai jos decat monitorul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai un scaun incomod (spatarul nu e corect pozitionat, inaltimea nu e cea suficienta etc ), ai o pozitie vicioasa.
Stai drept, nu cocosat, pune tastura la inaltimea care-ti permite sa ai spatele drept.
Roaga pe cineva sa-ti faca cate un masaj din cand in cand.
La fiecare ora petrecuta in fata monitorului fa o pauza de 10 minute in care sa faci cateva miscari de gimnastica.