| anonim_4396 a întrebat:

In ultima perioadă nu prea pot dormi, ce pastile imi recomandați pentru somn?(ceva fără rețetă)

Sau ceva sfaturi?

Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bien Dormir de la farmacie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "somnifere care se pot lua fara reteta"!
Deci, NU le poţi obţine fără un consult medical.

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât consumi cola sau cafea nu mă miră că nu poți dormi. Îți recomand Sedatif PC dar ai grijă că e destul de puternic. Dacă ai o vârstă fragedă mă tem că nu îl vei putea consuma.

| LePotato a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu consum cafea/cola etc happy

| VibeTrix a răspuns:

Nici eu nu pot dormi... Este luna plina. Si de asta nu poti dormi. Dar o sa vezi ca peste cateva zile vei putea. Oricum. poti sa bei o cana cu lapte si miere sau ceai de tei big grin

| LePotato a răspuns (pentru VibeTrix):

Înseamnă că e lună plină de câteva luni thinking

| Deaad a răspuns:

Cu muzica foarte chill poti adormi in 5 minute.

| LePotato a răspuns (pentru Deaad):

Nope, nu suport să aud vreun zgomot

| Deaad a răspuns (pentru LePotato):

Ce ciudat, eu nu suport sa dorm fara muzica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine nu lua pastile, eu nu ma pot trezi dimineata din cauza lor.Mai bine incearca un fel de masaj in palma si la varful degetelor apoi in jurul ochilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele care nu se dau pe reţetă pe mine nu m-au ajutat cu nimic.
Probabil sunt prea slabe pentru o fiară ca minehee hee.
Chiar sunt aiurea.
Sfaturi pot să-ţi dau, cum îmi dau şi mie alte persoane.
Dar mneah, cine ţine cont de ele? (sunt un askhole sad)
Evită stresul, nu mânca târziu, încearcă să nu adormi ziua, citeşte ceva plictistor sau şi mai bine, uită-te la un film prost, mereu merge.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cele care nu se dau pe reţetă pe mine nu m-au ajutat cu nimic. " - I know...pot face rost de "chestii" cu rețetă oricând, dar așa află anumite persoane (si după cum se subînțelege, nu vreau asta)

"Evită stresul, nu mânca târziu, încearcă să nu adormi ziua, citeşte ceva plictistor sau şi mai bine, uită-te la un film prost, mereu merge." - Nu funcționează la mine, sunt mai "special".

Mulțumesc oricum că ai stat să-mi scrii blushing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am încercat cu melatonină şi combinat cu sedatif pc, dar ăsta e pentru altele, dar merge şi la somn.
Primele 20 de zile am dormit bine.
Apoi am început să mă trezesc după primele 4 ore de somn, aţipeam şi după mă trezeam foarte obosită.
În prezent tot la fel iau(mai rar sedatif), dar dacă aud un zgomot mă trezesc şi de dormit nici că mă mai ia somnul.
Mai bine mergi la doctor să îţi dea.
Am mai încercat şi cu ceai cald, să las toate devicesurile cu 2 ore înainte,să citesc şi nimic. Temporar,sau cât să adorm. Ceva cât de mic să mă deranjeze şi nu mai dorm până dimineaţă.
A zis şi cineva mai sus de sedatif pc.
Să nu iei. Mie,cel puţin, la început îşi face efectul, dar după somn sau la câteva ore îmi apare o cruntă durere de cap şi pierderi de echilibru.
Nu ştiu sigur dacă fix de la asta e, dar mi se întâmplă mereu după ce iau.
Cum am mai spus, mai bine faci un control să îţi dea.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Gandeste-te la Isus :*

| anonim_4396 explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Da, ştiuuuuu, mereu merge.
Ce naivi suntem, soluţia era mereu cu noi.
Mulţumim :*****

| Jessicathiemann a răspuns:

Depinde de organismul fiecăruia, în funcție de vârstă poți sa întrebi la farmacie ce îți recomanda, eu zic ca Dormolin e destul de bun, dar poți încerca și pastile de la plafar naturale care sa nu dăuneze în vreun fel! Sper ca am ajutat

| lau001 a răspuns:

Inseamna ca te streseaza ceva, iar capul tau e plin de ganduri inutile. incearca sa te relaxezi poti sa incepi cu o baie fierbinte la picioare, un ceai de tei (de preferat) si daca se poate dupa cele doua prezentate anterior ti-ar prinde bine si un masaj. somn usor!

| Davidof a răspuns:

Incearca sa faci efort mult in timpul zilei (alergat, sala...) apoi o sa vezi ce bine dormi. Sper ca te-am ajutat.