| maidatendragosteamea a întrebat:

Ce pastile, mai ieftine, fara reteta, pentru somn imi recomandati? Vreau sa iau doar vreo 2-3 nopti pana imi reglez programul de somn.
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "somnifere care se pot lua fara reteta"!
Deci, NU le poţi obţine fără un consult medical.

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa iti reglezi somnul cu pastile. daca ai insomnii adevarate, medicul iti va recomanda un somnifer usor. dar il vei lua minim 3 saptamani, iar la intrerupere vei avea cam 8-10 nopti agitate, pana te vei obisnui fara el.

| maidatendragosteamea explică (pentru Brigaela):

Nu sunt insomnii, pur si simplu e programul de vara... cand stau pana la 2-3 noaptea si ma trezesc la 11. Incep facultatea si nu vreau sa fiu obosita in prima saptamana. big grin

| Brigaela a răspuns (pentru maidatendragosteamea):

Regleaza-ti natural programul. Trezeste-te in fiecare dimineata la 6 sau la 6.30 si munceste intens toata ziua. O sa te simti obosita cateva zile, dar apoi in mod natural vei adormi la o ora normala. Nu ai nevoie de pastile de somn pentru asa ceva. pastilele de somn nu sunt mentosane ca sa le iei cand ti se pare ca ai nevoie, sunt tratamente dificil de condus, care se iau numai in situatii serioase, dupa o examinare medicala atenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu e cazul să iei pastile. ocupă-ți timpul cu diverse activități, în acest mod, fiind obosit adormi mai repede.

| TechGuyTpu a răspuns:

Recomand palinca de buzau.Garantez somnul or muney back.

| maidatendragosteamea explică (pentru TechGuyTpu):

Multumesc laughing iar pentru dimineata, niste moare de varza, nu? laughing

| Hace a răspuns:

Incearca Passiflora