| Xmen22 a întrebat:

În ultima vreme am cam avut probleme cu constipația, posibil sa fie ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-ti dieta si manaca sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grav nu este, dar atenție la alimentele pe care le consumi. Consuma multe lichide, mai ales ceaiuri ( ceaiul de fenicul ajuta mult). Însă oricare ceai este recomandat. Iar brânza, orezul, pâinea prăjită provoacă constipația.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O spun din propria experiență pentru ca m-am constipat de la toate alimentele menționate după ce le-am consumat în exces. Am avut nevoie și de supozitoare pentru a-mi revenii. Din cauza asta am avut probleme și cu sângerarea, dar nu a fost hemoroid. Însă sa știi ca și constipația se regăsește printre cauzele apariției hemoroizilor. Asa ca, ai grija.

| tudorvolcano a răspuns:

Taie zahărul din alimentație, și după vezi care e problema.
S-ar putea ca să dispară constipația odată cu eliminarea zahărului.

Alte cauze pot fi: poziția incorectă pe veceu; recomand un scăunel de suport când stai așezat pe colac, deoarece noi oamenii din fire suntem făcuți să facem treaba mare ghemuiți, nu așezați. Statul așezat poate provoca și probleme intestinale.
Dacă nu găsești scăunel pentru veceu, poți sta cu șlapii pe marginile veceului, dar cu colacul în sus, ca să nu strici colacul.

Recomand de asemenea să te duci cu scaunul înainte de duș de preferință, că așa vei avea și ocazia să te speli bine, și să nu faci vreo infecție în zona rectului.