| FLAViЯ a întrebat:

In ultimul timp am observat niste lucruri ciudate. Urinez la interval de 2-3 ore si nu stiutiu dca e normal. Nu am usturari si urinez in cantitati normale. Nu beau prea multa apap pe zi, si nu stiutiu daca e normal sa urinez asa de des. Am numarat cam aproximativ si mi-a iesit ca urinez de 6-9 ori pe zi. E ceva nomal? As vrea va rog daca se poate sa imi raspundeti mai intii la asta.
Acum mai e ceva. Ori de cite ori ies in oras am in minte problema asta "NUMAI SA NU VREAU LA WC" ma gindesc doar la asta si evident ca gindinduma, anume ca vreau. Cum sa fac sa nu ma mai gindesc la asta? nu ma pot dezlipi de acest gin nicidekum. Cum sa reushesk?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ar trebui sa consulti de urgenta un medic urolog, caci nu e normal sa urinezi atat de des. Daca treaba asta se intampla de putina vreme, s-ar putea sa-ti fi fost frig la picioare sau sa fi stat cu sezutul pe ceva rece si atunci ai racit jos, adica ai facut cistita. Dar daca problema ta dureaza de mai mult timp, atunci s-ar putea sa fie ceva mai serios. Oricum, in ambele cazuri trebuie sa mergi la un consult de specialitate pentru tratament. Cat despre faptul ca te gandesti tot timpul la acest lucru, asta tine de vointa ta. E normal ca daca te gandesti prea mult te autosugesionezi si atunci iti si vine sa mergi la toaleta. Incearca sa te gandesti la altceva si inainte de a iesi in oras du-te preventiv la toaleta. Si nu amana mersul la medicul urolog. Sanatate maxima!

| FeFy` a răspuns:

Cred ca esti racita

| iuliaoprea a răspuns:

Daca te gandesti nu mai vreau, mintea ta nu percepe "nu"-ul. Gandeste-te deci ca vrei sa fi numai cu prietenii sau sa faci numai lucrul pe care ti l-ai propus. Propune-ti la fiecare iesire ceva si apoi gandeste-te cum sa implinesti acel ceva. Cat despre problema in sine, poate ar trebui sa consulti un medic.

| FLAViЯ explică:

Cum sa va spun, din cite imi aduc aminte inainte era ok, penrtu ca nu ma gindeam la asta, da de la un timp, de cum am inceput sa ma gindesc simt nevoia sa urinez. Noaptea nu ma duc deloc, sau daca da, doar odata. Asta poate insemna ca nu am nimic grav?