| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste incurajari, cred... Ma simt urata, cred ca arat rau si a inceput sa imi fie frica sa vorbesc cu ceilalti, poate sunt nebuna.Nu vreau sa intru in vreo depresie, am mai fost si mi-a fost foarte greu sa imi revin.In ultimele zile am fost trista si am simtit ca sunt, cum sa zic, inutila. Simt ca sunt o persoana rea, m-am schimbat din cauza unei prietene, de fapt nu mai stiu cine sunt.Inceputul scolii m-a dat peste cap, abia daca am cativa prieteni. as vrea sa ma schimb in bine, dar nu stiu cum... nu stiu ce e cu mine.As vrea sa dispar.

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Si acum vrei sa-ti zic ca esti cea mai frumoasa? Hai fi serioasa si lasa prostile astea.In caz de nu stiai,fiecare e frumos in felu lui,tot o sa gasesti pe cineva sa te placa asa cum esti! De ce sa-ti fie frica sa vorbesti cu ceilanti? Ce treaba are aspectu fizic cu asta?! Daca sti sa porti o conversatie placuta si sa-i asculti si pe alti cand au ceva de spus,e totul ok.
Cred ca esti mult prea complexata si de ce nu, impulsiva.
Daca simti ca esti o persoana rea, schimba-te.
Daca nu te place nimeni, problema e la tine, nu la cei din jur!
Mediteza in profunzime problema si vei gasi sigur un raspuns.
O zi cat mai fainahappy

| TheAce a răspuns:

Sa o luam cu inceputul. Fiecare din noi avem macar o perioada in viata noastra in care ne consideram dispensabili. E absolut normal si tine in general de autocritica si de faptul ca obisnuim sa fim cei mai inversunati critici ai nostri. Cata vreme esti dura cu tine si vrei sa fii mai buna, te asigur ca nu esti o persoana rea dar uite, pune in practica dorinta asta, de a te schimba in bine, de a face bine. Exista o tona de variante si de moduri de a ajuta pe altii. Unii aleg proiecte non-profit, altii voluntariatul, altii isi rup din timp pentru a da sfaturi, altii recurg la filantropie, altii pur si simplu cauta sa aduca un zambet pe fata cuiva. Sunt mai mult ca sigur ca reusesti daca iti propui cu adevarat. Gaseste-ti un hobby, te va ajuta mult si iti va da echilibru interior. Daca te-ai schimbat in rau datorita cuiva, incearca sa eviti acea persoana si inconjoara-te de lume care sa nu fie o influenta negativa. Esti tanara, e perioada in care inca esti usor influentabila dar faptul ca realizezi asta e un foarte mare plus. Nu stii cum sa te schimbi? E simplu. Incepe prin a face o fapta buna pe zi. Nu e deloc greu de realizat. Si apoi urca. Si ti-am spus, cauta-ti un hobby creativ, nici nu stii cat de mult te va ajuta. Iar daca vei avea vreodata nevoie de un sfat si mai concret, e usor sa ma gasesti pe aici. O zi frumoasa iti doreschappy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna darnme,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Pentru ca problemele cu care te confrunti sunt delicate, te indrumam sa ne transmiteti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

| strengaritzza a răspuns:

Nu mai gandi asa. Fiecare fata are ceva frumos, chiar daca ea se crede urata, altii te vad frumoasa. Adica cei care te iubesc si care tin la tine. Fi increzatoate in tine, daca traiesti cu sentimentul acesta, n-o sa iti fie bine niciodata.

| Cleopa a răspuns:

O sa incep printr-o povestioara.era o fetita foarte nemultumita de felul in care arata, in fiecare zi se ruga la Dumnezeu sa-i dispara pistruii de pe fata si sa aiba un ten frumos ca al vecinei ei. intr-o noapte a avut un vis; se facea ca merse in gradina si toate plantele s-au uscat; s-a dus si a intrebat un bradut de ce s-a uscat, iar acesta i-a raspuns ca din cauza ca in locul acelor a vrut sa aiba frunze frumoase ca stejarul; a mers la o floare si a intrebat-o de ce s-a uscat iar aceasta i-a zis din cauza ca si-a dorit sa aiba petale frumoase ca trandafirul etc. intr-un sfarsit a ajuns la o floare de-nu-ma-uita care era foarte vie si sanatoasa; atunci a intrebat-o fetita de ce ea care e o floare atat de mica si practic neinsemnata nu s-a uscat ca toate celelalte plante, iar aceasta i-a raspuns: pentru ca m-am multumit cu ceea ce sunt caci daca tu m-ai plantat aici inseamna ca ai vrut sa ai o floare ca mine in gradina ta. Deci prinde incredere in tine, gandeste-te ca Dumnezeu a ales sa fii asa si ca el te iubeste asa cum esti, iar asta trebuie sa-ti fie de ajuns. Si apoi sa zicem ca intr-adevar nu esti frumoasa... acum gandeste-te daca inainte de a te naste Dumnezeu ti-ar fi dat de ales intre a fi handicapata, a fi orfana sau alte nenorociri si a fi urata ce ai fi ales? Multumeste lui Dumnezeu pentru ce ti-a dat si ai incredere in tine caci nimeni nu e perfect

| TocilaCristian a răspuns:

Exact asa sunt si eu, crede ma e mai bine sa fii asa, nici eu nu am prieteni, sunt inutil deseori cad in depresii, nu ai ce face, doar Dumnezeu te poate ajuta, si crede ma nu ai nevoie de incurajari, nu te ajuta cu nimic, tot ce conteaza e ca esti onesta si ai multe calitati, si eu cred ca sunt urat, si inuman, insa e mai bine sa te injosesti si sa te umilesti, si eu sunt dezonorat, nu stiu cine sunt, insa nimic nu este ceea ce pare, tu vei avea un viitor nu ai nevoie de prieteni, in lumea asta nu exista prieteni, singurul prieten trebuie sa fie Dumnezeu, asta e tot ce am avut de zis bye bye.

| darnme a răspuns (pentru TocilaCristian):

Iti multumesc pentru sinceritate... inteleg ce vrei sa spui si poate ca asa este, niciodata nu trebuie sa te increzi prea mult in cei din jur. Iti urez bafta!