| LALALAALLALALA a întrebat:

In urma cu 3 saptamini am facut un tratament cu ovule ZALAIN, acum doresc sa mai fac o data.mi se poate intimpla ceva grav? pe instructie scrie ca in caz ca infectia nu este tratata se permite pina la 7 zile tratamentul..si nu inteleg prea bine ce sa fac..va rog mult sa ma ajutati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

E posibil ca tratamentul sa nu fie cel potrivit pentru problema ta. De asemenea, trebuie sa ai in vedere ca daca partenerul tau nu este tratat simultan cu tine, dupa raport sexul vei lua din nou agentul infectios si practic faci tratamentul degeaba. Ar fi bine sa te adresezi medicului ginecolog si sa dai probe din secretia vaginala inainte de a lua nou tratament antifungic sau antibiotic. http://www.i-medic.ro/boli/vaginita-bacteriana-sau-vaginita-nespecifica

| LALALAALLALALA explică (pentru doctoressa):

Eu am fost la medicul ginecologic si mi-a prescris tratament cu ZALAIN. timp de 7 zile relatiile sexuale trebuiau evitate.dar eu am avut relatii..acum pot sa fac din nou tratament? va rog mult sa ma ajutati!

| Brigaela a răspuns (pentru LALALAALLALALA):

Nu, nu poti face tratamentul dupa ureche, te intorci la ginecolog, o noua consultati, un nou tratament si, de data asta, abstinenta.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se reia tratamentul cu Zalain!

Trebuie să mergi ( IAR ) la ginecolog pentru ca să-ţi schimbe tratamentul ( deoarece, dacă nu a dat rezultatele scontate, cel mai probabil, NU a fost potrivit afecţiunii tale ).

Toate cele bune.

| Hαppiηеss a răspuns:

Mergi din nou la medicul care ti-a recomandat tratamentul cu Zalain.
Doar el este in masura sa iti spuna daca trebuie repetat acelasi tratament sau esti nevoita sa faci altul.
Si nu mai fa sex atata timp cat tratezi ceva altfel nu te vei vindeca niciodata, cred ca esti capabila sa te abtii cateva zile.