| LooLoo91 a întrebat:

Am si eu o intrebare la care astept cat mai multe raspunsuri si de asemenea ceva concret daca puteti.
Eu sunt in Germania si n-am mai fost acasa de 1 an. Mama mea a facut niste analize si rezultatele au ajuns acum cateva zile. Se pare ca a iesit pozitiva la AgHBs si medicul de familie a spus ca este vorba de Hepatita B si ca ar trebui si alte analize. As vrea sa stiu si eu daca este adevarat si daca este posibil sa port si eu aceasta povara. Spuneti si mie ce ar trebui sa faca.
Astept raspuns urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu de crezut ca ai si tu infectia, daca atunci cand locuiati impreuna respectati niste masuri elementare de igiena (adica nu foloseati la comun lame, forfecute si alte obiecte de igiena persoanala intepatoare/taietoare). Totusi, este necesar sa-ti faci si tu un test.
Mama ta, pe de alta partem trebuie sa mearga la spitalul de boli infectioase cel mai apropiat, sa fie luata in evidenta de un medic infectionist care ii va recomanda analizele necesare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hepatita este transmisibila celor din jur, cu risc foarte mare. Sa refaca analizele (daca asa spune medicul) dar cit mai urgent. Pentru ca va trebui sa faca un tratament si sa tina un regim sever.