| alllexb a întrebat:

In urma unui control urologic (pentru o cu totul alta problema, legata de rinichi), mi-a fost descoperita fimoza. Domnul doctor mi-a spus ca este nevoie de circumcizie. Intrebarea mea este: Nu exista alternative? Nu se poate interveni si altfel? Mentionez ca am 23 de ani si ca niciodata nu am putut decalota penisul, nici macar 1 cm. Va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Doctorul pe care l-ai consultat are dreptate. Circumcizia e singura solutie in cazul tau, pentru ca ai o fimoza prea stransa pentru o decalotare manuala fortata, care ti-ar putea provoca o ruptura de penis.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista la varsta ta decat aceasta solutie, operatia.

| DjZen a răspuns:

Nu este nevoie de circumcizie doar faci operatia de fimoza, si la operatie nu iti face nici o circumcizie asta e parerea mea, iar alta sa te duci la alt medic sa vezi ce zice. Multa sanatate

| alllexb explică:

Nu se poate interveni altfel, printr-o largire a orificiului preputului sau ceva de tipul acesta? Circumcizia este, deci, cea mai corecta optiune? Multumesc mult tuturor.