| AvalohAlyn a întrebat:

Intr-o lume in care mancarea nesanatoasa e la orice pas,dulciuri,bauturi indulcite,snacksuri,tigari,alcool,cum reusiti sa rezistati si sa mancati sanatos si sa aveti o alimentatie sanatoasa si echilibrata? Mai bine zis,voi reusiti acest lucru? Mie mi-e greu,ca sunt dependent de dulciuri si imi place fast food-ul dar trebuie sa am si eu grija,am destule kg in plus.Voi cum rezistati tentatiilor din supermarketuri sau mai bine zis rezistati? Si inca ceva? Voi mancati sanatos, asa si asa sau nesanatos? E greu cu mancarea si tentatiile in secolul 21.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie sincer dulciurile nici nu-mi prea fac cu ochiul, de multe ori intru in supermarket cu dorinta de acumpara ceva dulce ca simt nevoia si ma uit si mi se face greata de ele ca-mi vine in minte gustul ala de dulce artificial, maxim la prajituri mi s eface pofta, eu daca am pofta de dulce si ma duc la raionul de dulciuri imi trece pofta fara sa iau nimic laughing))
Cu fast-foodul mai pacatuiesc, ala e o slabiciune si o mai comit dar nu prea des. Dupa paste sunt destul de innebunita dar imi fac eu acasa deci sunt ceva mai ok decat daca le-as lua de undeva cred.
Alcool beau doar uneori la petreceri si daca mai vine cineva in vizita si ne punem sa bem ceva impreuna
Snacksurile iar nu ma prea atrag, aceeasi poveste ca la dulciuri
In schimb un mare minus la mine nu-mi prea plac legumele si asta ma cam impedica sa mananc prea sanatos dar atat cat pot incerc

| romeo78 a răspuns:

Iartă-mă, nu fac mișto! Doar la o mănăstire mai reușești în ziua de azi să mai mănânci sănătos!
Tocmai am văzut un documentar la un post francez de televiziune, că toate produsele de plastic sunt/au fost tratate cu substanțe ignifuge pe bază de Brom. Iar, reciclarea se face cu aceste plastice, care conțin în continuare Brom, chiar dacă e declarat plastic reciclat biologic. Iar, efectele sunt distrugătoare.
Deci, nu mai există sănătos nimic!

| sadrian46 a răspuns (pentru romeo78):

Sunt și vase de tablă smălțuite, recipienți de sticlă, produse de la piața țărănească, doar să cauți.
i

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. În weekend îmi fac lista de cumpărături, la supermarket o respect și gătesc acasă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intr-o lume in care mancarea nesanatoasa e la orice pas,
=====
Mai faci un pas, și găsești și mâncare sănătoasă
=====
dulciuri, bauturi indulcite, snacksuri,
=====
tigari, alcool,
=====
acestea nu sunt mâncare
=====
cum reusiti sa rezistati si sa mancati sanatos si sa aveti o alimentatie sanatoasa si echilibrata?
=====
reușesc cu greu, dar fac eforturi pentru asta
=====
Mai bine zis, voi reusiti acest lucru?
=====
Mie mi-e greu,
=====
Și mie mi-e greu
=====
ca sunt dependent de dulciuri
====
și eu, dar prefer un strugure dulce, o curmală sau o smochină, unei prăjituri.
=====
si imi place fast food-ul
=====
mie nu îmi place fast foodul, iar dacă ajung acolo, comand o salată
======
dar trebuie sa am si eu grija,
și eu
======
am destule kg in plus.
=====
și eu
======
Voi cum rezistati tentatiilor din supermarketuri sau mai bine zis rezistati?
=====
rezist și nu prea
=====
Si inca ceva? Voi mancati sanatos, asa si asa sau nesanatos?
=====
așa și așa
=====
E greu cu mancarea si tentatiile in secolul 21.
=====
Da, e greu. Dar dacă vrei să prinzi secolul 22, ceea ce cei ce mânâncă la fast food nu vor prinde, atunci lupți, mai ales după ce ai aflat ce e sănătos și ce nu.

| Donsavas a răspuns:

Cu vointa! Nu acord atenție lucrurilor nocive.

| oz_1736 a răspuns:

Totul depinde de tine si de ambitia ta. Eu am 10 ani de cand nu consum nimic fast food, carne procesata. E greu la inceput. Exact ca nefumatorii. Ai vazut nefumator sa se planga ca nu se fumeaza in bar? Si apropo de tigari, scopul in viata nu este sa fumezi mereu mai mult ca ieri, ci sa le reduci

| noname2021 a răspuns:

Trebuie sa ai o ambitie de "fier".E foarte tentant sa te "arunci" in mancarea delicioasa pe care o vezi la tot pasul dar trebuie sa te gandesti la sanatatea ta.Intr-adevar e foarte greu sa rezisti, mai ales daca esti pofticioasa/pofticios.Eu reusesc doar cand ma ambitionez foarte mult, desigur dureaza cateva luni si dupa iar ma apuc de mancat "prostii" si tot asa.Consider ca nimic nu mai e sanatos 100% pe lumea asta decat ce cultivi tu acasa.Eu mananc cand sanatos cand nesanatos. Daca vrei sa slabesti eu zic sa iti faci un program, de exemplu("saptamana asta vreau sa mananc sanatos 2/7",dupa aceea mai cresti zilele,"saptamana cealalta vreau sa mananc sanatos 3/7",etc).Desigur daca vrei sa slabesti trebuie sa renunti de tot la dulciuri si fast food usor usor.E un proces foarte greu. Daca doresti sa te mentii sanatos/sanatoasa cat de cat macar alegeti ziua de dulciuri si alte prostii, iar restul zilelor mananca cat se poate de sanatos, ti-e pofta de dulce, mananca o salata de fructe.