| bakkabakka a întrebat:

Intrebare serioasa, please help :Am 16 ani si de iarna trecuta am inceput sa fiu foarte deprimata..imi venea sa plang dar nu puteam,anxietate, m-am taiat etc lucruri de genul asta...intre timp mi-am mai revenit putin dar tot ma simt trista tot timpul si plictisita, in acelasi timp agitata..simt ca situatia asta nu se mai termina.

Stiu ca tine mult si de felul in care gandesti...dar..Cum sa nu ma mai gansesc asa mult la lucruri negative SI ce trucuri exista pentru o stare mai buna..prin asta vreau sa zic,spre exemplu,ceaiul de sunatoare sau ciocolata (care se presupune sa imbunatateasca starea sau ceva).

Si as mai vrea NEAPARAT sa stiu ce anti-depresive as putea sa iau, care nu implica prea multe si riscuri si pentru care n-am nevoie de reteta...cum se cheama? cat costa? chiar functioneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Du-te la un psiholog, trebuie sa fie si la liceul tau. Ceaiul, ciocolata ajuta doar intr-o mica masura, ar mai aici si sportul. Antidepresivele se cumpara doar pe reteta de la psihiatru, exista si niste suplimente naturiste dar au mai mult efect placebo.

| OdetteSs0000 a răspuns:

Ceva te-a speriat la un film etc.si de aceea te-ai gandit tot timpul la scenele alea teribile si te sperie sa ti se intample si tie si eu ma sperii cateodata cand ma gandesc la lucruri negative nu iti pot spune ce medicamente trebiue sa iei caci nu sunt medic nu toate ideile luate dupa net sunt bune!