| AriaMontgomery a întrebat:

Intrebarea asta este pentru fetele care au avut candida. cum ati scapat de ea? eu am fost diagnosticata cu candida si am primit tratament timp de 3 zile cu doxiciclina, nu mi-a trecut iar acum am un alt tratament de 5 zile cu augumentin+nistatina, iar asta este ultima zi si nu vad nici o schimbare. voua cum va trecut? si care ar fi remediile naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doxiciclina si augmentinul agraveaza candida, fiindca omoara bacteriile bune din vagin si o lasa sa se dezvolte. Schimba ginecologul, este absolut nebun. Ai nevoie de ovule, unguent extern, nizoral pastile timp de minim 3 saptamani, plus masuri stricte de igiena (fiertul lenjerieie intime, al prosoapelor si astermnuturilor dupa fiecare utilizare, dezinfectarea cazii si a WC-ului dupa fiecare folosire, abstinenta sexuala)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Iaurtul te poate ajuta la reglarea florei vaginale, prin introducerea unui tampon steril îmbibat cu iaurt timp de câte ore, seara.
Candidoza nu trece imediat, mergi și la Plafar, sunt spălături vaginale din plante.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai dat detalii : NU ai precizat ce analize/investigaţii ţi-a făcut ginecologul în momentul în care a pus diagnosticul de candidoză!

Oricum, acel medic este cam "AERIAN" şi NU ştie pe ce planetă se află...

SCHIMBĂ ginecologul şi REFĂ analizele ( test/cultură de secreţie vaginală, eventual cu antibiogramă - http://www.synevo.ro/cultura-secretie-vaginala/ )!

Aşa cum spunea şi @Brigaela, tratamentul cu Augmentin şi Doxiciclină NU sunt recomandate în cazul CANDIDOZEI!

În general, Augmentin-ul se prescrie pentru infecţii ale tractului urinar ( sau alt tip de infecţii ), dar NU cele cu Candida!

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Reacţii adverse frecvente
Acestea pot afecta până la 1 din 10 persoane
• candidoză (candida – o infecţie fungică a vaginului, cavităţii bucale sau a pliurilor pielii)" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.09.pdf

La fel şi Doxiciclina, NU se prescrie pentru infecţie cu Candida!

"Indicaţii terapeutice
Doxiciclina este indicată în infecţii produse de microorganisme sensibile: - Brucella, Pasteurella, infecţii pulmonare, genito-urinare şi oftalmice produse de Chlamydia sp. şi Mycoplasma sp., Rickettsii, Coxiella burneti, infecţii gonococice, infecţii ORL şi bronhopulmonare produse de Haemophilus influenzae, Treponema pallidum (la pacienţii alergici la peniciline), holeră, acnee.
Reacţii adverse

Gastro-intestinale: anorexie, greaţă, vărsături, diaree, glosită, disfagie, enterocolită şi leziuni inflamatorii în regiunea ano-genitală (candidoză)." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

Din acestea REIESE ( în mod evident ) că medicul respectiv NU ştie ce ai, doar presupune - iar tratamentul prescris este AIUREA şi îţi AGRAVEAZĂ acea candidoză ( dacă ea există ).

Refă un control ginecologic la ALT ginecolog + test de secreţie vaginală, apoi, după ce se confirmă candidoza, REVI cu un mesaj ( eventual în privat ) şi îţi recomand un anumit tratament ( ovule + cremă externă + irigaţii vaginale )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| karsivan a răspuns:

Se scapa greu de candida exista si tratamente locale
http://www.topsanatate.ro/......mg-19.html
si mai exista si alte pastile de luat. ai rabdare si vorbeste cu doctorul, dupa fiecare tratament el evalueaza daca merge bine sau nu.

| Hαppiηеss a răspuns:

Buna, poti scapa de ea doar daca este tratata la timp adica sa nu stai luni de zile cu ea asa si apoi sa te duci la medic. In cele mai dese cazuri candida nu trece inveti sa traiesti cu ea toata viata, te duci la control periodic faci tratament odata la cateva luni dar de trecut difinitiv nu trece!