| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am si eu o problema:
Dupa fiecare tratament cu antibiotice ( amoksiklav/augumentin/cexyl) fac candida acolo jos.(sex:M)
Dupa terminarea tratamentului cu antibiotice, in termen de 1-2 zile bubitele dispar ajutate de nistatina+spalaturi cu tantum rosa+clotrimazol.

Cate zile "trebuie sa astept pentru a-mi reincepe viata sexuala, fara sa dau boala partenerei"?

Astept raspunsuri serioase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Dupa minim 7 zile de tratament.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Minim 3 saptamani din momentul in care nu mai ai nici un simptom de infectie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar partenera nu urmează niciun tratament concomitent cu tine?
În mod normal așa se procedează pentru a preveni recidiva.
Minim 7 zile trebuie sa treacă de la terminarea tratamentului.
Pa, pa.

| drpopa a răspuns:

In primul rand atunci cand este indicat sa i ei antibiotice medicul curant care iti prescrie tratamentul este obligat sa ti prescrie si Biotics sau alt preparat pentru protejarea florei intestinale, candidoza genitala la barbatii se trateaza cel mai bine cu Nidoflor unguent (aplicatii locale de 4 x/zi), igiena riguroasa, lenjeria intima sa fie lejera (se schimba de 4x/zi -se spala la temperaturi inalte si se calca dupa uscare), se evita pe perioada infectiei contactul sexual pina la terminarea tratamentului (5 zile). in cazurile mai severe se poate indica si tratament anticandidozic oral cu Flonidan sau Nistatin.
daca vb de o uretrita cu alt germene (trichomonas ) tratamentul local este tot cu nidoflor, iar oral cu Tinidazol sau Metronidazol dar in acest caz trebuie si partenera sa efectueze tratamentul. cel mai indicat este daca nu esti sigur sa consulti un medic dermato-venerolog

cami
| cami a răspuns:

Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar iti spun sa consumi mult iaurt, ajuta la refacerea florei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite incearca un tratament naturist: ia suplimente alimentare din echinaceea timp de 14 zile, apoi faci pauza 14 zile si tot asa in 3 reprize. va creste imunitatea si rezistenta la candida.Ar fi bine sa faceti impreuna acest program. Sanatate!

| natupeu22 a răspuns:

Partenera nu are de ce...
ultimul contact sexual - 3 zile inaintea administrarii antibioticului, pe durata tratamentului cu antibiotic nu am facut nimic, iar acum astept... mai am 4 pastile augumentin + 1... 2 zile de nistatina/ungunent + tantum rosa, apoi in jur de 20 martie reincepem activitatea.