| Andreea1095 a întrebat:

Joi mama a început sa se simtă rău și sâmbătă a fost la analize.A aflat ca are helicobacter. Sâmbătă când m-a pensat a vorbit foarte aproape de mine și îmi e e frica de faptul ca l-am luat și eu.Tot sâmbătă seara m-a durut rău burta,am avut diaree și mă simțeam foarte balonata, ieri mi se tot auzeau sunete în stomac deși nu îmi era deloc foame și astăzi m-am trezit balonata și parcă și cu putina greață.E posibil sa îl fi luat și eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Av3nTuRi3r a răspuns:

Helicobacterul este o boala care o are 50% din populatia globului.

Aceasta boala nu rste grava faca este gasita la timp, si PRECIZEZ CA SE POATE TRATA in 7-14 zile. Odata tratata de boala nu o sa mai contaminezi si alte persoane insa mai poti fi tu contaminata de catre purtatori.

Tratamentul se face cu unu doua antibiotice si un pansament stomacal ca sa nu iti obosesti ficatul.

Helicobacterul detectat foarte tarziu poate duce la cancer stomacal, de aceea e bine sa il tratam inca din timp.

Si imca ceva. Metodetele de transmitere sunt doar prin cale sexuala neprotejata sau orala in unele situatii dar cu exceptia sarutului.(sarutul nu transmite boala)

Funda?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca locuiti impreuna, l-ai luat de mult. Timpul minim intre momentul infectiei si aparitia simptomelor este 3 saptamani, dar majoritatea pacientilor ajung la medic dupa 6-24 de luni de la infectare. Deci mama ta avea probabil infectia de multa vreme si e posibil sa o fi luat si tu de multa vreme.

| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici daca ai aceste simptome.
http://herescumihaela.medlive.ro/......-la-copii/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate nu ai nimic, pe tine te "ucide" doar teama de acea bacterie.
Sâmbătă, probabil, ai făcut o ușoară indigestie, nu mai fi așa prăpăstioasă, fii și tu mai pozitivă! happy

| anamariarot a răspuns:

E foarte usor de luat helicobacter, dar atat timp cat faci tratament, n-o sa patesti nimic. Mergi la analize, altfel nu prea ai cum sa afli

| AdrianTzar a răspuns:

După cum spune și atenționarea de la asfel de postări, raspunsul nostru este orientativ, oricât de bun ar fi el, trebuie să faci un consult profesional medical.

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Este foarte posibil sa il fi luat si tu se transmite foarte usor. Dar nu te speria nu e grav 50% din populatie are aceasta bacterie.