Întrebare recomandată | IoanaIonuca a întrebat:

La ce ar trebui sa renunt (alimente) daca vreau sa slabesc? Fac sala de o luna, dar parca nu vad nicio schimbare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

In prima instanta, ca sa slabesti trebuie sa reduci carbohidratii(paine, paste, orez, cartofi). Acestia sunt principala sursa de energie a organismului, iar daca mananci de 3 ori pe zi paine, cartofi si paste nu ai cum sa arzi totul si se depun. Daca ii reduci, organismul va consuma din depozitele pe care le-a facut.
Intre timp te axezi pe legume cat mai multe si proteine, lactate slabe, fructele cu masura.
Dupa ce ai slabit, reintroduci carbohidratii sanatosi (paste integrale, faina de secara, paine graham, orez brun sau basmati, cartofi dulci, etc.)
Combina proteine + carbo inainte de antrenament si in prima parte a zilei, daca poti nu le combina deloc. Alimentatia e 80% intr-o dieta deci dupa doar o luna si numai cu sport nu prea ai ce vedea, mie mi-a luat 2 ani sa ajung la patratele.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
La prajeli/sucuri acidulate/dulciuri/alimentele bogate in grasimi/
Cere ajutorul unui nutritionist, in functie de starea ta de sanatate, iti va face o dieta personalizata!
Redu portiile si hidrateaza-te corect!
O zi buna happy

| RAY a răspuns:

La zahar in primul rand,zaharul si grasimile mentin organismul intr-un ciclu numit comportament obsesiv disctructiv,adica tentatia de a manca dulce este o obsesie compulsiva care da in timp la ingrasare si multe bolii,solutia? singura solutie sunt proteinele ele inhiba hormonul foametei

o dieta cu mai multa carne de pui,orc,peste,cartofi,oua,orez,fasolae etc

dar repet ZAHARUL,GRASIMILE trebuie eliminate,zaharul vb de dulciuri iar grasimi vb de prajeli,pizza, chpsurii alte porcari

slanina nu-i nesanatoasa sa stii asta,de fapt ne ingrasa tot cei facut de om, toate studile au dovedit ca ingrasarea pe mancare naturala este foarte greu de atins pentru ca creierul nu are nevoie de energie extra daca nu e vb de otrava comericiala care pacaleste creierul gen zaharul, cardio+ culturism, legumele, fructele nu trebuie eliminate, elimina cei facut de om absolut totul inclusiv mezeluri, conserve etc

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina orez sau cartofi.

| HarleyQuinn a răspuns:

Slăbitul constă în aproximtiv 70% dietă şi 30% sală.
În principal, renunțatul la grăsimi, prăjeli, snack-uri, dulciuri şi sucuri ajută. În rest, poţi mânca normal 3 mese pe zi, dar ai grijă să nu mănânci nimic cu 4 ore înainte de culcare.

| MentalDisorder2 a răspuns:

Nu trebuie sa renunti la alimente, trebuie sa consumi mai multe calorii decat bagi.
Ai nevoie de 2000calorii ca sa functionezi, fara sa faci nimic.
Daca intreci 2000calorii, sa zicem mananci 3000 calorii si stai in pat toata ziua, acele 800/1000 calorii se pun pe corp.
Daca mananci 2000 calorii si faci si sport o ora doua pe zi, corpul tau are nevoie de, sa zicem 3000-3500 calorii, si tu in ziua aia ai mancat doar 2000 calorii, coprul va lua din kg in plus echivalentul a 1000/1500 calorii, deci vei slabi.
nu stiu daca am explicat calumea laughing

| somehowOK a răspuns:

Corpul tau are nevoie de o alimentatie echilibrata, de sport si de minim 8 ore de somn. Daca vrei sa-ti maresti masa musculara, aici ai nevoie de substantele necesare ( provenite de altfel din alimentele necesare: legume, fructe, carne rosie etc. Expluc mancare prajita si mancarea grasa - dar asta in exces - ), de vointa si de timp. Primele rezultate le vei avea dupa cateva luni de zile. Nu intr-o luna.

| Ana_Anisoara_1973 a răspuns:

Pentru slabire rapida si fara ajutorul chimicalelor este o usoara intrebare!
1.trebuie sa renunti cel putin o luna la snacks-uri si zaharoza
2.trebuie sa bei cel putin 2 litri de apa zilnic
3.trebuie 2 ore de sport sau 5 kilometri de alergare usoara si fara oprire (recomand ascultarea muzicii pe durata alergatului deoarece asa vei crede ca nu obosesti si adormi mai bine la noapte)
6.trebuie sa tii regim cu fructe si legume
7.trebuie sa consumi multe proteine (lapte si peste)

ACEST MOD DE SLABIRE MI-A USURAT VIATA DE ZI CU ZI!