| YoloTime a întrebat:

Am o problema de cand sunt mic, sunt gras... sad, am 1, 62 si 70 kg(13 ani). Ok, sunt obez, dar nu prea am bagat de seama pana acum o luna. Nu ma place nicio prietena si aproape toti rad de mine, pana si prietenii...ca am tate sad.Si vreau sa fac o schimbare, vreau ca din 1 iunie pana in 25 decembrie(undeva pe acolo) sa slabesc 20-25 kg.Si am facut niste calcule, asa ca ar trebui sa slabesc 1 kg pe saptamana (nu pare greu big grin).Asa ca am 4 intrebari(cam multe):
1.Ce sa mananc si de cate ori ca sa slabesc 1 kg pe saptamana?
2.Ce exercitii sa fac?(in casa, ca stau la bloc, si afara mi-e rusine...).
3.Am vergeturi pe burta, dupa ce slabesc, scap de ele?
4.De la 14 ani pot merge la sala?

Răspuns Câştigător
| syd2 a răspuns:

Nu atrage atentia la ce spun altii, ai vointa, si nu te da batut, ocupa-te din tot sufletul si vei obtine ce doresti.
1.Mananca putin, de dorit cat mai multe proteine, gen oua, piept fiert sau peste.
2. 15 flotari
20-30 abdomene
15-20 asezari
Pe zi ce trece, mareste numarul de ori, ale exercitiilor.
Mai cauta si pe net alte exercitii.
3. Evident ca scapi.
4.Nu iti recomand sala, deoarece o sa-ti atrofiezi corpul, deoarece oasele se afla in crestere, asteapta pana la 16 ani.

| YoloTime explică (pentru syd2):

Ms,dar ce sunt asezarile? happy

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa te apuci de jogging, o sa te ajute.

| Sofer a răspuns:

Ca sa mai scazi in kilograme faci mult sport flotari, abdomene si evita mancarea de tip fast food care ingrasa.

| Cristina12457 a răspuns:

Am văzut că ai primit multe răspunsuri ajutătoare. Fă mult sport și aleargă mai seară,când nu este la fel de cald, o să te ajute! Poți să te apuci, dacă ai posibilitatea, de un sport, cum ar fi înotul. O să te ajute să te mai înalți și să slăbești. Mănâncă sănătos și nu te lăsa de exerciții! O să vezi că până la urmă, dacă faci cel puțin de câteva ori pe săptămână niște exerciții, dacă alergi și mănânci sănătos o să ai doar mușchi și nu grăsime. Și la sală bineînțeles! Succes!