| BiancaI a întrebat:

La ce este utila vitamina c si ce se intampla in căzul in care este luata in cantități mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vitamian C ridica sistemul imunitar si lupta impotriva blilor si virusilor sa-i elimine.
Se pot lua 10-12 grame de vitamina C pe zi.
Nu se pot lua toate odata, deoarece se produce un scaun diareic si se elimina toata vitamina C.
Vitamina C in cantitati mari se poate lua cate 2 grame la fiecare 3 ore.
Pentru cei cu infecti mari si boli este indicat si chiar sunt meedici care fac injectabil si intravenos, aceste doze mari de Vitamina c.
Personal pot confirma ca iau cate 5-10 grame pe zi, cu metoda 2 grame la fiecare 3 ore.

Singurul efect secundar este 1 singur scaun diareic, daca se ia mai mult de 3 grame si corpul tau il elimina automat. NU provoaca mai multe scaune si nici diaree, doar unul singur.

| doctorandus a răspuns:

Vitamina C trebuie să ia nemâncații din Africa. În România e practic imposibil să ai carență de vitamina C.

Injecțiile intravenoase cu vitamina C sunt escrocherii medicale.

Prea multă vitamina C îți strică analizele: pe urmă apar boli pe care de fapt nu le ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Mai documenteaza-te ca habar nu ai

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartofii au multa vitamina C (fierti, prajiti, nu conteaza), pizza are multa vitamina C, practic tot ce mancam noi zilnic are vitamina C.

| Ineys a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Vitamina_C

Se recomanda sa iei Vitamina C ( sub forma de pastile, tablete care se dizolva, etc etc ) doar daca ai deficit si pentru asta trebuie sa mergi si la medicul de familie sa te sfatuiasca mai bine.

Un om care nu are deficit de vitamine nu are nevoie de suplimente alimentare cu vitamine. Degeaba iei tu Vitamina C ca nu te ajuta cu nimic.

E recomandat totusi sa mananci citrice ( portocale, mandarine, kiwi, etc etc ) pentru ca sunt bogate in Vitamina C, dar cu suplimente alimentare in nici un caz.