| almaz a întrebat:

Cine se pricepe? TC poate oferi o imagine mai clară in ceea ce tine structurale osoase, la nivelul coloanei lombare... fata de RMN

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

CT-ul arata mai bine stucturile osoase, dure, iar RMN-ul vede mult mai bine structurile moi (organe interne, muschi). Daca vrei la nivelul coloanei lombare, RMN-ul iti poate da informatii despre discuri si daca ai vreo hernie, iar CT-ul poate vizualiza daca ai fracturi sau modificari ale curburilor fiziologice

| almaz explică (pentru AdelinaC):

Dvs. sunteți doctor?

| AdelinaC a răspuns (pentru almaz):

Da, dar nu dau detalii aici, daca vrei continuam in privat

| almaz explică (pentru AdelinaC):

Dacă sunt modificări ai cornurilor filozofice, pe RMN îmi arată ca am osteom osteoid la nivelul L4, dar nu se vede forte bine la RMN, trebuie sa fac un TC ca suplimentar pentru a descrie mai exact ce am acolo. Dar acest lucru, poate radia sau irita rădăcina nervoasă?

| AdelinaC a răspuns (pentru almaz):

Radiaza, dar nu irita radacina nervoasa

| almaz explică (pentru AdelinaC):

Pai radiație se produce drept consecință a iritației sau comprimării nervului, alt fel n-ar avea ce sa radieze....nu?

| AdelinaC a răspuns (pentru almaz):

Radiatia nu e o consecinta a comprimarii nervului, ci e produsa de un aparat care emite fascicole de raze X. Ele sunt emise catre corp si in functie de capacitatea de absorbtie un alt detector transmite care computer sa se vada pe ecran diverse structuri.
Nu actioneaza fizic pe nerv, ci radiaza toate structurile corpului expuse

8 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Stiu ca RMN-ul creeaza o imagine mult mai buna cu radiatii de 6 ori mai putin.

| Ivanov27 a răspuns:

Sunt similare, diferenta consta in faptul ca tc foloseste radiatii si depinde de recomandarea doctorului.