| aiam a întrebat:

Lapte este bine să bei înainte sau după antrenamentul de culturism.
Şi ce cantitate este necesară de băut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Pai iti dau un exemplu, daca ai o zi in care lucrezi abdomenul, si ai baut lapte inainte,... cred ca ti-ai dat seama ca nu prea o sa iti placa sa faci abdomenele, o sa ai un disconfort al zona stomacului, si cand faci abdomene nu e bine sa mananci inainte cu o ora sau chiar doua, lapte ai putea sa bei inainte de antrenamente dar inainte cu cel putin o ora. Dar cel mai bine se recomanda sa consumi laptele dupa antrenament. Antrenamentele nici odata sa nu le faci cu stomacul gol, pentru ca iti trebuie energie ca sa faci miscare, iar daca nu ai energie si obosesti repede, nu prea iti maresti forta si masa musculara. Sfatul meu este sa mananci si sa bei lapte inainte cu o ora sau chiar 2 inainte de antrenament, dupa o ora te duci la antrenament iar dupa ce ai terminat este bine sa mananci un fruct sau sa bei lapte si cantitatea de lapte depinde 500 ml de lapte sau dupa gusturile fiecaruia cat vrea sa bea, dar nici chiar exagerat.

2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu e neaparat sa bei doar lapte, desi e destul de recomandat. Marea greseala pe care o fac cei care fac antrenament este ca dupa antrenament nu consuma nimic. De asta trebuie sa tii cont foarte mult. Dupa ce termini ia ceva (un baton energizant, o banana, un pahar de lapte etc.) bogat in proteine dar slab in grasimi.

| Drifterrd a răspuns:

Poti sa il bei oricand. Contine putina grasime si multe proteine. Este recomandat sa il bei dimineata, inainte cu jumatate de ora de antrenament si imediat dupa.