| anonim_4396 a întrebat:

Legat de ochelari, am mici probleme cu vederea pe care recent le-am sesizat și mi-a împrumutat cineva o pereche de ochelari fiindcă am mult de lucru la pc și vreau sa ii țin doar in timpul acesta, credeți ca îmi poate afecta vederea dacă nu știu cu exactitate despre ce e vorba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie urgent sa faci un control oftalmologic ai nevoie de anumite dioptrii nu poti imprumuta de la altcineva ochelarii lui/ei, ca i ti strici vederea.Ce varsta ai?

| anonimg a răspuns:

De obicei telefoanele afecteaza ochii, dar si monitoarele de generatie mai veche, chiar daca sunt plate.
Eu am un monitor Samsung ta350 (nu zic ca este nou); si chiar daca as sta toata ziua la el nu ma dor ochii deloc si nici nu imi afecteaza vederea deloc. In schimb, cand folosesc telefonul xiaomi, in 2-3 ore apare durere.
Deci eu zic sa vezi si daca monitorul este de vina, sau statul prea mult in fata telefonului.

| halogen001 a răspuns:

Daca vezi bine cu ei e ok. Asta e rolul ochelarilor sa focalizeze imaginea pe retina. Niște ochelari buni sunt cei aleși în asa fel încât sa nu obosească ochii când vedem lucruri la o anumita distanta, deci ochiul sa nu se forțeze pentru focalizare.

| dinaprilie a răspuns:

Nu e bine..mergi si fa/ti consult neaparat.

| goguPatent a răspuns:

Cea mai proasta idee sa porti ochelari fara un consult inainte.