| bfvhjcv a întrebat:

Am probleme cu ochii, nu vad la distanta. Urmeaza sa merg la un cosult oftalmologic, dar inainte vreau sa va intreb ceva.
Multe persoane imi spun ca se datoreaza caculatorului aceasta problema, dar cunosc persoane care stau si 12 ore pe zi si nu au probleme.
intrebarea mea ar fi daca dupa consult imi va da ochelari pentru calculator(antireflex), sau pentru vedere la departare?
sau este acelasi lucru, si imi va da o pereche de ochelari care ma va ajuta si la calculator si la vederea la distanta?
multumesc si dau fundita raspunsului folositor

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Ți se va da o pereche de ochelari antireflex de protecție la calculator, care te vor ajuta și pentru vederea la distanță.
Partea bună este că poți sta cât mai departe de monitor, pentru că vei distinge textul cu ajutorul ochelarilor.
Ai grijă să îi porți în permanență, căci în caz contrar, miopia va avansa și va fi nevoie să porți ochelari pentru dioptrii mai mari, care sunt foarte obositori.
Baftă!

4 răspunsuri:
| ghitza a răspuns:

Este foarte posibil sa iti dea ochelari cu care sa vezi la distanta, cu antireflex sau cu lentile care se fac fumurii. Depinde cat de slabita iti este vederea. Poate fi si o problema genetica nu doar din cauza calculatorului. Eu de exemplu port ochelari de prin clasa a 3-a (problema genetica) si stau la calculator destul de mult. Nu mi-au mai crescut dioptriile, dar totusi nu sta exagerat de mult, sau chiar daca stai, mai fa cate o pauza de 5/10 min o data la 1/2 ore, daca nu chiar mai des.

| Azael2k a răspuns:

1. Sunt sigur ca exista n persoane care stau cu orele in fata calculatorului si nu patesc nimic ( acum ), dar trebuie sa intelegi ca ochiul ( un organ foarte sensibil si fragil ) difera de la om la om. Ce pe altii nu ii afecteaza pe tine te poate afecta.
2. Faptul ca mergi la un Oftalmolog este foarte bine. Probabil o sa iti faca o reteta de ochelari in functie de cat mult sunt modificate dioptriile tale.
3. Ochelarii de vedere si ochelarii cu dublareflexie nu sunt una si aceeasi mancare. Cei antireflex resping razele nocive ( gen calculator, televizor etc ). Acestia nu iti corecteaza vederea ci doar te ajuta sa nu iti "ranesti" ochii.
4. Faptul ca ai sa porti ochelari nu este un lucru rau. Daca ai depistat aceasta problema din timp exista foarte mari sanse ca defectul sa se corecteze in timp iar dupa o perioada de timp sa nu mai fie necesar sa ii porti.

Succes!

| Virtualu a răspuns:

Uaaa si eu am aceeasi problema sincer
Daca te roog eu dupa ce mergi la oftalmolog sami spui daca tio dat ochelari si ce fel de ochelariwinking