| wolfer18 a întrebat:

Ligamentoplastie:Cine a facut? Ce varsta aveti? Cat timp aveti de la operatie? Cum va simtiti? La cat timp dupa operatie, cu tot cu recuperari, v-ati simtit cu adevarat ca inainte? Daca urmeaza sa faceti o astfel de operatie, simtiti-va liberi sa intrebati orice.

Eu am 8 zile de la operatie.Prima zi si prima noapte au fost groaznice(nu neaparat din cauza durerilor), urmatoarele 5 zile(de altfel cat am stat in spital) au fost destul de incomode+mersul a fost greu si dureros.Acum dupa 8 zile este mai dureros repausul in picioare, decat mersul.Mentionez ca folosesc o carje, dar doar pentru "a sufla si in iaurt". Pot sa merg si fara ea, dar fara sa indoi genunchiul cand pasesc. Fara sarcina, pot indoi genunchiul fara dureri pana la 100-110 grade, unde ma opreste doar presiunea lichidului din articulatie, nu durerea.Am facut operatia prin metoda reconstructiei cu grefa recoltata din tendon, si fixata cu RigidFix.Metoda este mai complicata si mai scumpa, dar mult mai eficienta.Stiu ca la noi in tara se face doar la Bucuresti si Tg. Mures, dar la mine a fost realizata in premiera la Craiova.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.medicinasportiva.ro/......astie.html
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| mihaitanase a răspuns:

Salutare. Eu m-am operat la dr Andrei Ioan Bogdan de ruptura de ligament incrucisat. Foarte foarte serios medicul, iti da foarte multa incredere in tot ceea ce face si este foarte atent la detalii. Eu m-am interesat foarte bine inainte sa ma operez, la cine ma duc, cat costa, unde ma operez si am facut asa un top 3 medici ca experienta in Bucuresti:
1. dr. Filipescu de la Sfantul Ioan, foarte multa experienta dar este foarte scump = peste 5000euro.
2. dr. Codorean de la Sp. Militar, foarte bun, dar comunicarea postoperatorie este slaba, pret = 3500euro.
3. dr. Predescu de la Sp. Pantelimon, foarte bun, dar comunicare cu pacientul 0, conditii nu foarte bune la spital, este si la Regina Maria, pret = 3500e.
4. dr. Andrei Ioan Bogdan, este bun, comunicare excelenta pre-si postoperatorie, te indruma f bine la recuperare, Spitalul Sanador, pret= 1800e.
Eu am mers la el pentru ca voiam sa comunic cu elsi pentru ca este mai ieftin.

| vladmihaiescu a răspuns:

Salutare. Eu m-am operat la Dr. Andrei Ioan Bogdan, la Spitalul Sanador. Ma simt foarte bine, fac recuperare, medicul este foarte serios, foarte profesionist, acorda mare importanta atat operatiei cat si recuperarii. Eu am platit cu totul: operatie si implanturi 1800e.

| pester a răspuns:

Buna ziua! Pe data de 2 octombrie 2010 am avut un accident in urma caruia am fost imobilizata la pat cu aparat gipsant timp de 24 zile spunandu-mi ca am intindere le ligamente. Dupa scoaterea gipsului piciorul era umflat si durerile insuportabile.Am mers in alt oras unde am facut RMN in urma caruia a rezultat ruptura LIA. Dupa 2 saptamani a urmat operatia de artoscopie unde a fost indepartat ligamentul rupt.Am facut recuperare timp de 1 luna de zile ajungand la o flexie de 90 grade.Mi s-a spus ca trebuia sa fac operatia de reconstructie LIA.Artroscopia a fost facuta la un spital privat.As dori sa stiu cat ma costa operatia la un spital de stat deoarece la privat nu imi pot permite.Asi dori sa imi recomandati un medic pentru aceasta operatie! Multumesc anticipat!