| SnowBella a întrebat:

Lipsa carnii din alimentatie poate avea efecte negative asupra organismului? (ma refer, in special, asupra organismului copiilor sub 18 ani)
Am auzit tot felul de lucruri, dar as vrea sa vad si parerea voastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Acum poate avea sau nu depinde de organismul tau apoi incearca sa inlocuiesti proteinele din carne cu altceva

| Ajna a răspuns:

Intr-adevar, exista anumiti aminoacizi pe care organismul nostru nu-i poate produce. Peste asta, daca nu vrei sa mananci carne, poti inlocui aportul de proteine necesare organismului, consumand : fasole, linte, mazare etc.
Daca inca esti in crestere, ar trebui sa ceri sfatul unui medic nutritionist.
Multa sanatate!

| yhsay a răspuns:

Teoretic nu pentru ca nimic nu poate inlocui anumite proteine din carne; ideal este sa mananci echilibrat - putin din toate - pentru o nutritie corecta si un aport bun de vitamine, minerale etc.

| Andrei233 a răspuns:

Sigur ca poate avea.Eu nu mananc carne, si am multe de suferit din cauza asta.Te sfatuiesc sa mananci happy