| Adrian_Costin_1999 a întrebat:

Electroterapia cu aparatul TENS poate avea efecte negative asupra copiilor? Daca da care sunt acestea? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Cu TENS trebuie sa eviti folosirea lor in cazuri de probleme cu inima, si sa nu le plasezi pe coloana sau cap. In principiu daca aceste doua conditii sunt indeplinite, nu ar trebui sa ai probleme.

| Adrian_Costin_1999 explică (pentru Doja):

Am fost la un hotel cu baza de tratament. Acolo mi-a indicat doctorul sa fac acest curent deoarece am o scolioza care ma doare cateodata (in zona lombara). Nu am mai vazut niciun copil acolo si de aceea m-am intrebat daca e vreo problema. Deci ce se poate intampla? Multumesc pentru raspuns!

| Doja a răspuns (pentru Adrian_Costin_1999):

Copiii de regula nu au probleme care sa necesite genul asta de tratament. Ei au osatura si musculatura mult mai flexibila, si se relaxeaza mult mai repede. Pe de alta parte e dificil sa faci un copil sa stea cuminte 15 - 30 de minute in timp ce e curentat.

Problemele, daca ai probleme cu inima sau stimulator cardiac e ca poti sa ai atac de cord sau mai rau. Tot sistemul nostru nervos este bazat pe impulsuri electrice. Nu este o idee sa curentezi direct tocmai sistemul nervos central (coloana sau capul)