| 94Lucifer94 a întrebat:

Lucrez de aproximativ 10 luni numai ture de noapte de la 10 la 7. Problema e ca ziua nu pot dormi decât 5-6 ore. La cat timp voi începe sa am probleme de sănătate, a mai lucrat cineva perioade lungi pe tură de noapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa lucrezi mai mult de 1-2 ani, e foarte periculos, te-ai dat peste cap, o sa capeti o oboseala psihica de care se scapa greu, o sa ai probleme de concentrare plus alte probleme fizice pentru ca programul asta iti afecteaza intreg organismul.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cunosc "sindromul". Cind lucram de noapte, ma culcam pe la 8, si nici mort nu puteam dormi mai mult de 1 (13). Dar am pacalit situatia culcindu-ma o ora-doua inainte de a merge la munca, aproximativ intre 21 si 22. Poate ca si pentru tine ar fi bine sa faci la fel, altfel, se va aduna in timp oboseala si o vei simti. Plus ca altfel te simit in primele ore la munca daca ai dormit un pic chiar inainte de a merge.

| Legion7X a răspuns:

Eu fac schimbul 3 într-o fabrică și știu cum este.
Când vin pot dormi decât 3 4 ore în rest numai pot dormi. Noaptea nu este ca ziua.

Dar, tu bănuiesc că mai poți dormi dacă ai o situație în care se poate. Eu nu pot dormi la schimbul 3 sau măcar să dispar 1h. Sunt mereu în mișcare sau fac ceva. Însă nimeni nu doarme din secție, așa funcționează secția fiecare om depinde de alt om. La bandă este pericol în alte secții, banda merge continuu.Toți dimineața suntem paralizații de somn. Pe la ora 3, 4 dimineața zici că-i doliu în secție numai scoate nimeni nici-o vorbă sau vreun bâzâit, este o monotonie totală.

| HadesSs a răspuns:

Cu timpul o sa te resimti, oboseala se duce la ficat, eu am lucrat in ture de noapte si la fel eram., tresaream cand dormeam. Acum ca am scapat dorm noaptea ca bebelus laughing

| JusTPauL a răspuns:

Dacă dormi 6 ore zilnic o sa fie ok.
În mod normal dacă erai obosit dormeai 12 ore.
O vremea mai poți încerca și pastile pentru somn.

| Neacsun a răspuns:

Nu cred ca o sa ai ceva probleme prea curând, poate la bătrânețelaughing
Si eu lucrez 6 ore pe zi desi am inca 6-7 ore de scoala dupa am si 4 ore de antrenamente până acum nu am pățit nimic... Ce sa zic bafta.