| Ycu a întrebat:

Luni am reusit sa imi ciobesc putin dintele din stanga celor 2 din fata, nu este observabil si nu ma deranjeaza, se simte usor la limba dar vreau sa stiu daca in timp evolueaza aceasta ciobitura, sau ramane asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EvaneSScence a răspuns:

In timp ( scurt ) cel mai bine fa-ti curaj si mergi la dentist. Iti umple golul ala in doua sedinte si e perfect dintele. curaj!

| Ycu explică (pentru EvaneSScence):

Nu e vb de curaj, am avut probleme cu dintii de mic si nu mi-a fost frica, este doar vorba de bani... vara trecuta am bagat peste 15 milioane in dantura si tot a mai cazut o plomba acum mi s-a spart si asta, si ma everveaza, am inteles ca de mic nu mi s-a dezvolatat smaltzul calumea (de la cola cel mai probabil, mare bautor de mic), si acum stau sa trag cu astea, mersi de sfat asa ma gandeam si eu ca in timp o sa evolueze fisura.

| EvaneSScence a răspuns (pentru Ycu):

Dasad

13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bondingul a devenit popular de curând, ca o soluţie pentru repararea unui dinte fisurat, cariat, ciobit sau cu un aspect estetic neplăcut din orice alt motiv. Prin tehnica de bonding direct, materialul de lipit din răşini este întins pe dintele natural pentru a umple, acoperi şi proteja zona imperfectă.Du-te la un stomatolog bun, iti va reface dintele. Daca nu, acesta se va caria si il poti pierde.

| doctoressa a răspuns:

Aceasta ciobitura este un loc bun pentru inmultirea bacteriilor si pentru aparitia unei carii dentare, motiv pentru care ar fi bine sa mergi la un medic stomatolog pentru a-ti tratat dintele ciobit.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/cariile-dentare

| Reek54 a răspuns:

Da, cariile vor incepe sa-ti devoreze dintele fara aparare.

| BiuL a răspuns:

Nu recidiveaza. Eu mi-am cobit doi dinti si i-am facut, insa doar din cauza aspectului, chiar daca nu se prea observa ca erau ciobiti. Daca nu te deranjeaza cum arata nu se va intampla nimic. Totusi daca vrei sa ti faci, sa stii ca nu doare, iti pune practic o plomba, dar fara partea de freza laughing doar constructia.

| mixxjim a răspuns:

Ca sa ti-l refaca trebuie sa mai pileasca putin si dentistul, deci mai rau iti face. Daca zici ca nu e mult, nu se vede si nu se deranjeaza nu-ti face probleme, ai insa grija sa nu scoti capace de bere sau sa spargi nuci cu el, in rest nu evolueaza mare lucru. Daca mai tarziu, peste ani, o sa vezi ca a evoluat mai mult atunci poti face ceva, deocamdata lasa-l asa.

Răspuns utilizator avertizat
| GOLD99 a răspuns:

Daca tu nu deranjezi dintele lovindul sau bruscandul nu va pati nimic, va fi la fel. Dar ai grija sa te speli bine la dintele acela chiar sa folosesti apa de gura deoarece acum fiin ciobit e un mediu mai bun pentru bacterii si poti face carii mai usor, deci ai grija.

| Ycu explică (pentru GOLD99):

Ai dreptate e mult mai expus la bacterii dar nu numai, si cand mananci mai ales ca e dinte frontal poate "coroda" ca sa zic asa, foarte usor.

| NuTeCred a răspuns:

Crede-ma, nu evolueaza. Eu am jumatate din dintele din stanga sus rupta si am fost la dentista si mi l-a "facut din nou la fel de lung ". Nu a evoluat deloc, de 5 ani a ramas tot asa. Asta e. Funda?

| JeJeleu a răspuns:

Si eu tot ce acela l-am ciobit laughing) Acum doua saptamani. era puțin ciobit. dar azi de dimineață s-a dus jumatate din el... cred ca ma duc la doctor ca e oribil... se duce cu timpul

| TraficantaDePupici a răspuns:

Buna! am aceeasi problema ca tine doar k la mine e la unul din dintii de jos. din cate am inteles de la mama. e posibil sa recidiveze in timp. dar foarte greu. nu garantez nimic big grin asa ca ai grija de tine :*