| sweetys a întrebat:

M-am hotarat sa beau mai multa apa. Eu in general beam maxim un litru pe zi. De cateva zile incerc sa ajung la 2 litri, dar sunt momente cand simt ca ma dor rinichii. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Poate nu ai nevoie de atat si obosesti rinichii cu atata apa...

| Ivy86 a răspuns:

Nu cred ca are legătură cu apa. După cum au spus si alții, probabil ai nisip sau pietre la rinichi iar hidratarea te va ajuta.
Nu exagera (nu te forta) sa bei dintr-o data 2 litri, ia-o ușor, bea guri dese...vei vedea ca in timp corpul tău singur va cere apa. Bea pe lângă apa si ceaiuri sau supe, ciorbe.
Dacă durerile persista sau devin mai intense consulta un doctor.

| FanulMeu a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic pe tema asta.
Daca vrei sa bei mai multa apa tine tot timpul langa tine o sticla de 0.5L si bea in fiecare ora cate putin, sau o gura la fiecare 20 de minute.

| Ha0t1c a răspuns:

Hidrateaza-te constant, asta e scopul real. Cifrele sunt pur fictive.

| Mondialu112 a răspuns:

Pietre la rinici...totusi nu e un loc bun in care sa cauti o opinie medicala. incearca la un medic avizat, in cel mai rau caz o sa primesti niste pastile... durerile de rinichi sunt frecvente