| brokxy a întrebat:

M-am îngrăşat tare de când m-am angajat totuşi acum nu mai stau in pat toata ziua. Mişc mult şi este ciudat. Mănânc puțin dimineața, la lucru un sandvici şi acasă la 7 dar nu mult. Să fie pe bază de stres? Cum pot opri îngrăşarea pe bază de stres? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la stress slabesti, nu te ingrasi. La fel, de la munca fizica slabesti (dar cu munca de birou nu prea).
Seara la 7 nu manca "putin", doar un sandvici dintr-o felie de franzela si un strat cat mai subtire subtire de mezeluri /branzeturi deasupra (sau chiar deloc). Inainte de culcare bei un pahar de lapte de vaca natural, la temperatura camerei si vei dormi mai relaxat.

| Adry05 a răspuns:

Depinde și ce sendviș mănânci laughing că dacă e gen kebab. ai răspunsu

| aditimus a răspuns:

Posibil si de la stres, evita zaharul si fainoasele, consuma fructe si legume si minim 2 litri apa.

| Frank51 a răspuns:

Nici macar nu stii exact daca te ingrasi, diferentele de 2-3kg de pe cantar pot fi si din cauza ca nu te cantaresti corect. Este general valabil, daca respecti regula generala vei slabi, deficit caloric si sport, nu exista "este ciudat".

Pe baza de stres se elimina cortizol, care creste nivelul de glucide din sange prin procesul de gluconeogeneza, insemnand ca in acel moment arzi si mai mult combustibil. Fiind atat de ineficient probabil diferenta este neglijabila deci de la stres ai nevoie de 10 ani ca sa te ingrasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara paine si ia o bicicleta fitnes. In timp ce te uiti la TV si relaxezi, pedaleaza. In timp ajuta foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si ziua altceva nu mananci?
Este si din cauza ca sari micul dejun intr-un fel. Si da stiu, persoanele care stau degeaba sunt mai slabe decat cei care misca, desi mananca mai mult. Ai mancat grasimi seara, mananci sarat? Si asta este cauza. Stresul nu ingrasa, persoanele care se agita ard calorii din cate stiu eu. Ai facut cumva si febra musculara si pare ca s-a depus grasimea pe zonele acelea?

| laurentiutirei a răspuns:

Încearcă să mănânci mai mult corpul are nevoie de calorii, lasa ingrăsatul.