| Ricaion589 a întrebat:

M-am lăsat de dulciuri de 3 zile și vreau să mănânc fructe în schimb, dar mă enervează că cică conțin zahăr și eu nu mai vreau să aud de așa ceva. Cam cât zahăr conține o banană? Dar un măr? Dacă mănânc fructe de peste limita de zahar adică 24g pe zi e problemă sau zahărul din fructe e natural și nu afectează față de cel din comerț și alimente, ciocolata etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Zahărul sta la baza vietii biologice și tu nu mai vrei sa auzi de el. Interesant. happy

Baga fructe in tine cit poti. Altfel păţești ca marinarii lui Cristofor Columb, care aveau meniul bazat mai mult pe carne, fara fructe sau legume. O dai in scorbut sau alte boli de natura nutritionala.

Daca faci multa miscare, baga zahar in tine cit vrei. Muschii cu asta se ocupa, ard zaharul, e benzina lor. Si opusul e valabil, taie cu totul zahărul din alimentație, dar sa nu te miri pe urma ca esti lipsit de energie.

| RAY a răspuns:

Nu compara tu zaharul din fructe cu dulciurile, o banana are 90 de calorii

| Ricaion589 explică (pentru RAY):

Si cat zahar? Lasa caloriile ca nu ma intereseaza

| Eireann a răspuns:

O banana aproxomativ 12g de zahar si un mar 14g tot cu aproximatie.

| Ricaion589 explică (pentru Eireann):

Pai și nu e mult pentru corp? Limita maxima de zahar pentru un om e 24g pe zi