| DiannaDi a întrebat:

M-am lovit ieri la cap deasupra,, ochiului mort,,, asa stiu eu ca ii spune, în zona osoasă, în perete, din greșeală. M-a durut, am pus gheață și nu m-am simțit rău, nu am avut simptome de niciun fel. Astăzi constat că mă doare zona de lângă lovitură, pe suprafata mai mare. Ar trebui sa merg la medic? Nu e o durere mare si nu am alte simptome.
Precizez ca atunci cand am fost micuta, am fost cusuta în apropiere de locul loviturii de ieri, deoarece am cazut si m-am lovit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mergi sa vezi daca esti ok. Daca in cateva zile nu trece durerea si tot se umfla trebuie sa mergi sa te vada la serviciul de urgente. Pentru durere se ia paracetamol si ca antiinflamator se ia ibuprofen.
Vezi aici mai multe https://www.medlife.ro/......a-cap.html
Sanatate

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă durerea persistă ar fi indicat să mergi la medic.

| JicaContra a răspuns:

Daca nu curge sange si nu ai ameteli, nu cred ca ai nevoie de doctor... o sa doara o perioada si o sa treaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleanțe pentru ochiul mort, trece stai liniștită, mai pune gheata între timp.

| MaRIAN9889 a răspuns:

De obicei, daca o iei logic, in momentul cand te lovesti intr-un loc, mai ales cel pe care l-ai mentionat sunt sanse sa faci un "cucui", daca nu ai scapat, dar mi se pare normal sa te doara daca te-ai lovit, s-ar putea sa te doara cateva zile, ti se poate invineti pielea daca te-ai lovit foarte tare, dar nu cred ca ai cum sa observi asta acolo happy
Nu stiu. e ceva normal sa te doara daca te lovesti, depinde si cat de tare. Iar eu nu iti pot sugera daca sa mergi sau nu la medic, este strict decizia ta.

| Alecsand3ueu a răspuns:

E normal sa simti o jena si durere a locului respectiv in urma loviturii avute, se resimte impactul loviturii durerea o sa te lase zilele urmatoare.Din moment ce ai pus si gheata, nu o sa se umfle locul respectiv... daca durerea persista mai mult timp si vezi ca nu e in regula, ar fi indicat sa consulti un medic.Din moment ce ai pus si gheata, nu o sa se umfle locul respectiv.
Eu nu mi-as face motive de ingrijorare.