| Srdjan99 a întrebat:

M-am taiat azi intr-un gard dr la scoala, dar nu era ruginit, ca a fost montat abia sapt trecuta. Am.nevoie de vaccinantitetanos? Am.mai facut o data vaccinul acum 2 ani, insa nu stiu daca mai e valabil

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu de cate ori nu m-am taiat cand eram mic in garduri ruginite / noi si nu mi s-a intamplat nimic, dezinfecteaza cu spirt

| Volsvagan70 a răspuns:

Depinde de taietura acum. Daca e adanca si mare, mergi la un doctor sa te panseze si sa iti dezinfecteze zona. Daca este o taietura mica, dezinfectezi cu spirt si acoperi rana cu un plasture/pansament. Am patit si eu chestii de genul...

| ancamaria9 a răspuns:

Salut,
Cel mai bine ar fi se mergi la doctor pentru a preveni orice infectie.
Sau mergi la medicul scolii, daca aveti. El iti va spune mai exact ce sa faci.
Dar pana atunci, dezinfecteaza bine rana si pune niste comprese sterile.