| anonim_4396 a întrebat:

M-am trezit ieri cu ochiul stang rosu si vad incetosat cu acesta. Ce pot sa iau pana ajung la Oftalmolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti pune nimic si du-te URGENT la oftalmolog (in Urgenta, acum, nu maine in policlinica). Nu stiu ce ai si in anumite afectiuni antibioticele sau antiinflamatoarele iti pot determina leziuni definitive oculare (o sa ramai cu pere pe retina si n-o sa mai vezi bine).

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu pune nimic. S-ar putea sa fie un vas capilar spart. Punand la intamplare picaturi poti agrava situatia.Mergi la medic.Sanatate!

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este o infectie.
Cere de la farmacie: picaturi oftalmologice de CLORAMFENICOL, concentratie 0, 5% si pune picaturi in AMBII ochi, la interval de 3 ore!
Daca nu trece in 2-3 zile, mergi la medic oftalmolog!

| Dara a răspuns:

Am patit ceva asemanator vara trecuta si medicul mi-a prescris Proculin. Dar Mira are dreptate, mergi la medic si vezi ce-ti spune, nu lua medicamente dupa ureche!

eileen
| eileen a răspuns:

Poti merge la farmacie sa iti recomande ceva pana ajungi la oftalmolog dar pentru ca vezi si incetosat, e posibil sa ai o infectie mai deosebita si sa iti faci neaparat o programare.

| cely a răspuns:

Daca e ulcior, incinge usor coada unei linguri de lemn, verifica pe mana daca suporti si lipeste+o de ochi.
Sau foloseste crema de galbenele

| otypa a răspuns:

Pana ajungi la un dr, mergi la farmacie si intreaba, farmacistul(a)ei stie ce picaturi sa-ti de-a

| MihaiA a răspuns:

Mai bine faci altceva:
Probabil e o infectie. Fa-ti comprese cu ceai de musetel caldutz. Si, daca nu trece du-te la doctor. Insa nu ti-as sugera sa iei nimic de la farmacie, sau daca totusi vrei sa iei ceva, intreab-o pe farmacista. insa pana ajungi la farmacie sau doctor, musetelu e cel mai bunwinking