| anonim_4396 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva?
Poate fi menstruatie peste sarcina daca pe durata celor 3 zile am avut cheaguri si menstra abundenta in fiecare dimineata?(adica ma ridicam din pat si efectiv se umplea absorbantul )
Si daca e a 3 a zi si inca imi curge?
Pe mine ma tine de obicei 4-5 zile. Adica mai bine zis, in a 4 a zi folosesc doar un absorbant portocaliu si in rest proteslip.
Azi e a 3a zi si curge..mai putin ca de obicei dar au fost si azi cu cheaguri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că poate fi vorba de "ciclu peste sarcină" - deci, nici despre o sarcină :)

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Ţi-am spus şi anterior, NU ai avut cum să rămâi însărcinată în modul menţionat de tine :
http://www.tpu.ro/......te-stergi/

Toate cele bune.

| Roxana0606 a răspuns (pentru bursuc001):

Nici eu nu mai cred acum
deja e a 4 a zi si ar fi trebuit sa se opreasca insa am cheaguri de sange..chiar foarte mari si s.a pornit iar cu dureri de burta.
am fost si racita..si iau calciu si niste pastile de ficat.

| bursuc001 a răspuns (pentru Roxana0606):

Cheagurile sunt relativ normale.

Totuşi, dacă sunt multe şi mai mari, atunci - având în vedere şi întârzierile destul de mari de care aminteai în întrebările anterioare - este posibil să ai o afecţiune ovariană ( chist ovarian ).
NEAPĂRAT să mergi la un control ginecologic!

Multă sănătate.

| Roxana0606 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu erau multe..doar ca atunci cand le aveam aveam dureri de burta groaznice.
abia s.a oprit..sincer sper sa nu mai inceapa iar laughing
m-a tinut mai mult ca de obicei.
mi.a venit 3 luni la rand la 28 de zile

| corbulalbrosu a răspuns:

NU.NU ESTE POSIBIL. Nu inteleg cine ti-a bagat in cap o astfel de idiotenie. Menstruatia falsa este extrem de rara si modul ei de a se manifesta este cu totuldiferita de cea a unei menstruatii normale cantitativ si mai ales ca flux zilnic.

| Roxana0606 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi s.a parut ciudat ca luna asta nu prea au fost dureri.
Pare ca se termina..adica e mai deschis. Da mi s.a mai intamplat asa..sa para ca se termina in a 3 a zi si dupa sa inceapa iar.
si in dimineata asta au fost cheaguri..si pe parcursul zilei tot cu cheaguri doar ca mai putin..inainte aveam doar 2 a zi cheaguri.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roxana0606):

Organismul uman nu este programat sa fie precis precum un ceas elvetian. Modul de a se manifesta poate diferi de la o luna la alta, bineinteles incadrandu-se totusi intr-un tipar. Acele mici cheaguri pot fi si resturi de endometru, adica bucatele de tesut din endometrul care este de fapt expulzat prin menstruatie. Poti fi linistita deoarece probabilitatea unei sarcini este exclusa ca si o eventuala sarcina extrauterina.

| lex79 a răspuns:

Foloseste prezervativ!

| Roxana0606 a răspuns (pentru lex79):

Nu am facut sex!
Aveam lichid preejaculator pe mana si dupa 30 de minute mi.am atins vaginul...

| Roxana0606 a răspuns (pentru lex79):

Plus de asta sunt virgina

| lex79 a răspuns (pentru Roxana0606):

Si dupa 30de min mana ta nu era uscata?

| Roxana0606 a răspuns (pentru lex79):

Ba da.
Doar ca am cam fost stresat

| Roxana0606 a răspuns (pentru Roxana0606):

Stresata *