| Arianthe a întrebat:

Mă doare burta de azi dimineaţă, ce pot face? Este deranjantă durerea şi destul de insistentă.
P.S.: Nu mi-a venit încă menstruaţia.
Mulţumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o durere premenstruală, e posibil ca în curând să-ţi vină menstruaţia.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Spune mamei va ști ce să îți facă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este foarte posibil să-ţi apară menstra, de aici şi durerile de burtă.
Fă-ţi un ceai de muşeţel, dacă nu trece o pastilă.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ginocolog, fa ecografie.

Răspuns utilizator avertizat
| DarkGhost a răspuns:

O sarcina

| aleexxaanndrra a răspuns:

Buna!
1.Gastrita(Gastrita reprezinta afectarea mucoasei stomacului prin procese degenerative, alergice, inflamatorii sau metaplazice)
2. Balonarea
3.Anexita
4.Apendicita(Apendicita este o infectie acuta cu grad major de risc ce se caracterizeaza prin inflamatia apendicelui vermiform)
5. Constipatia cronica(Constipatia reprezinta ingreunarea tranzitului intestinal si greutatea de eliminare a materiilor fecale, stagnarea acestora in intestine si aparitia altor patologii daca aceasta stare de constipatie se mentine in timp, se cronicizeaza)

| anca2002 a răspuns:

Poti sa iti faci un ceai de menta sau sa iei metroprogamid

| adelinutzadenisa a răspuns:

Buna este posibil ca sa iti vina...pentru ca asa se intampla dar nu la toata lumea.Sau ai mancat ceva ce nu ii cade binr stomacului.

| iuliabalascanu a răspuns:

Sigur e de la mancare, nu ai digerat ceva, fa o plimbarica poate iti trece, asa digeri mai bine