| anonim_4396 a întrebat:

Mă doare foarte rău măseaua. Aseară dormeam 2 ore după care mă trezeam, luam o pastila și mă culcam la loc și pese 2 ore iar mă trezeam. Am tras curent și nu știu cât o sa mai tina chiar nu mai pot :'(. Ce sa fac, ce sa m-ai iau sa îmi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai tras curent... asta e o chestie babeasca, mergi la medicul denstist sa vezi despre ce e vb si nu mai lua poastile dupa capul tau

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pastilele de durere si mai stiu eu altceva e doar de moment apoi iar te doare.Curent sau nu, trebuie rezolvat ceea ce provoaca durerea.Infectia cel mai precis.Mergi la medic sa-ti prescrie ceva de infectie.Stie el mai bine ca noi toti.Pe moment poti pune spirt in moalele capului si un fes pe cap. Can dm-a durut am mers la medic si mi-a prescris antibiotic pentru infectie.A doua zi m-a lasat mult durerea.Nu lua antibiotice dupa cum vrei tu, neaparat cele prescrise de medic deoarece poti fi alergic la antibiotice. Fugi, nu mai sta.Cu cat mai repede cu atat mai bine.

| Lothar a răspuns:

Vrei sa-ti treaca?
Ia ketonal ca pe vitamine si esti ca nou

| larylarysa a răspuns:

Daca te-a tras curentul e si normal sa te doara o zi! rau e daca persista!

| Addutza95 a răspuns:

Nu trebuie sa iei pastile. De obicei nu incurajez bautura dar e foarte folositoare in astfel de conditii. Incearca cu 2 pahare de ceva tare chiar merge mie mi-a trecut. Daca nu ia un pansament mic si pune acolo ceva cald. Funda?

| KaMpEr a răspuns:

Eu iti propun sa mai astepti 1-2 zile. Daca nu trece, trebuie NEAPARAT sa mergi la dentist.Ca atuci cand tragi curent e temorar, asa stiu. Sper ca te-am ajutat si ca imi dai fundabig grin.