| AllexXtreme a întrebat:

Ma doare foarte tare maseua, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackBi a răspuns:

Te poti duce la farmacie sa ceri ceva. Poti sa iei o gura de tuica, nu o inghiti o lasi la masea ca sa o amorteasca. Sau aprinzi o tigata, nu o fumezi o bagi in ureche, vei simti ca iti pocneste dar merge. Asta fac si eu cand ma doare maseaua. Bafta! ^^

| AllexXtreme explică (pentru BlackBi):

Multumesc!

| mgtow a răspuns (pentru BlackBi):

Faci cancer la urechi daca mai bagi tigara, lasa-l sa se invete cu dentistul sa nu ajunga fara dinti la 50 de ani

| BlackBi a răspuns (pentru mgtow):

o baga o data. nu de 10 ori. plus ca sunt sigura ca va folosi tuica, daca te doare maseaua nu este neaparat ca e cariata, poti trage si curent si sa te doara

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune!

| AllexXtreme explică (pentru bursuc001):

Multumesc! am rezolvat-o cu maseaua happy

| bursuc001 a răspuns (pentru AllexXtreme):

Cu plăcere happy

Multă sănătate!