| Fabian_SI_Elena_Lucaci_1970 a întrebat:

pe sotul meu il doare foarte tare maseua, este programat maine la stomatolog. Ce poate face sa nu-l mai doara? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| varsanofie a răspuns:

Bună, sunt câteva leacuri băbești, chiar dacă este târziu pentru orice eventualitate,
Un remediu natural este usturoiul. Se curăţă un căţel de usturoi şi se presează pe dinte. Sucul usturoiului este un anestezic natural şi eficace care acţionează imediat. Dacă te obişnuieşti să mănânci usturoi proaspăt, crud, în fiecare dimineaţă, dinţii se vor întări şi nu vor mai fi atât de sensibili la vreme rece sau la mâncărurile dulci.

Deasemenea un tampon de vată înmuiat în esenţă de vanilie sau coniac şi presat pe dintele bolnav.

Uleiul de cuişoare este cunoscut ca un bun tratament pentru durerile de dinţi. Se înmoaie un tampon de vată în ulei de cuişoare şi se presează pe zona dureroasă. De asemenea, durerea de dinţi se ameliorează dacă se mestecă două, trei cuişoare.

Ceapa are aceleaşi proprietăţi şi este excelentă pentru întărirea danturii. Se mestecă timp de trei minute zilnic, iar durerile te vor ocoli.
Sper să vă fie de folos în caz de mai apar probleme. O zi buna!