| Crypt a întrebat:

Ma doare gatu gand inghit saliva sau beau apa sau mancare tot eu am amigdale si cred ca am racit nu simt raceala decat gatu umflat si mereu isi schimba gustu cand ajunge ceva-n gat.
Nu am pastile ce imi sugerati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ceai caldut cu multa lamaie. Poti sa faci gargara cu apa sarata. Pentru o ameliorare rapida si durabila a bolii, nimic nu e mai eficient decat o gargara cu apa sarata. Sarea are proprietati antiseptice si favorizeaza expectorarea. Dizolvati o jumatate de lingurita de sare intr-un pahar de apa calda (cat de calda puteti suporta), faceti gargara cat mai adanc, apoi scuipati. Repetati procedeul din ora in ora.
Paprica (boiaua) folosita la prepararea acestui sos contine o substanta numita capsaicina, care actioneaza contra virusilor. Odata gargara terminata, scuipati repede solutia. Exista riscul unei iritatii gastrice.
Bicarbonatul de sodiu folosit in gargara calmeaza, si el, inflamatia gatului. Se pune o jumatate de lingurita de pulbere, la un pahar de apa.
Miere si suc de lamaie. Diluati in apa fierbinte un varf de cutit de sare, sucul unei lamai si o lingurita de miere. Faceti gargara de trei ori pe zi (cat mai calda). Lamaia are proprietati anti-inflamatoare, iar continutul ridicat in vitamina C impiedica evolutia infectiei. In ce priveste mierea, se stie inca din antichitate ca este anti-bacteriana. Deci, o combinatie ideala!
Otet de mere. Antiseptic si bactericid, otetul de mere usureaza si durerile de gat. Amestecati o lingura de otet de mere cu o lingurita de miere, diluati-le cu apa calda si faceti gargara.
Cimbru si salvie. Ambele plante contin virtuti anti-durere de gat. Bogate in uleiuri esentiale si tanin, au efecte benefice, daca sunt folosite in gargara. Cunoscuta inca din antichitate, salvia da un ulei aromat cu proprietati anti-inflamatoare foarte puternice, in caz de inflamare a gatului si a gurii. (E bine sa stiti ca 2-3 picaturi de ulei aromat de salvie, diluat in 10 cl apa, este mai activ decat infuzia preparata cu plante, dar daca o preferati, puneti o lingurita de planta uscata la o jumatate de litru de apa clocotita si faceti de trei ori pe zi gargara, vreme de 2-3 zile pe saptamana). Cimbrul poseda aceleasi calitati antiseptice si anti-infectioase ca si salvia. Infuzia de cimbru poate fi amestecata cu o lingurita de miere si folosita, de asemenea, in gargara. Durerile de gat se calmeaza si daca veti mesteca cateva frunzulite de cimbru proaspat.

| Crypt explică (pentru EmaS):

Multumesc.

4 răspunsuri:
| Kazimir a răspuns:

Tantum Verde. Cele mai bune.

| andrei733 a răspuns:

Pai ar cam trebuie sa te duci la farmacie si daca ai amigdalele umflate ia OSPEN.Este foarte bun eu am luat si mi-a trecut(in combinatie cu nurofen)

| Alexycys2000 a răspuns:

Stiu cum este. Ia niste miere sau un sirop de pin sau orice.