| Lukasz a întrebat:

Ma doare INGROZITOR gatul, seara ma doare, toata ziua imi trec, nu inteleg de ce. Ma doare si cand misc limba in gura, ma doare pe margini, si nu pot merge la medic decat joi, vineri. Ce sa fac sa-mi treaca, ce fel de ceai sa beau? Nu mai suport, nici apa putin rece nu pot bea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa multa gargara si clateste-ti gura cu ceai concentrat de musetel, in care dizolvi sare "cat incape".

Faci si 2-3 cani de ceai din coaja de nuca (partea lemnoasa), folosind coaja unei nuci pentru 300 grame apa.
Se fierbe pana ce scade la 200 grame, se lasa sa se raceasca si se inghite incet. Se poate indulci cu miere de albine, inainte sa-l bei.

| Ionjohn a răspuns:

Incearca sa iei mai multe bomboane mentolate. O sa iti treacawinking si mie mi s-a intamplat la fel si nu luteam nici sa mananc.

| Groza_Andres_1995 a răspuns:

Daca te doare si atunci cand misti limba inseamna ca muschii gatului sunt afectati, dar daca este o simpla usturime si senzatie de ardere in gat poti lua un medicament de gat, Strepsils sau alte medicamente din aceasta categorie. Posibil sa faci oreon, daca pana acum nu ai facut, sau ai dormit sucit iar muschii gatului au stat prea mult intr-o pozitie astfel acum sunt deranjati. Totusi cel mai bine e sa mergi la medic.