| Dizzina a întrebat:

Ma doare stomacul noaptea, ma trezesc, ma duc sa manac ceva, ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Posibil sa ai o forma usoara de gastrita sau intr-un caz nefericit, ulcer.Si eu am zile in care daca nu mananc ceva inainte sa dorm nu pot sa inchid un ochi.Medicul mi-a recomandat sa mananc regulat, putin si des si sa beau foarte multa apa plata.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare o gastrita sau un ulcer duodenal. Mergi neaparat la internist fiindca fara tratament problema se va agrava.

| psiholoaga a răspuns:

Probabil gastrita. Sau ulcer. Si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare-3 crize in 2 luni jumate. Fa-ti o programare la medicul de familie si vezi catre ce analize te indruma. Asta urmeaza sa fac si eu saptamana. viitoare. Bafta!

cristian
| cristian a răspuns:

Cu siguranta ai ulcer duodenal.
Poti face tratament cu Omeran, Omeprazol timp de doua saptamani si un antibiotic. Ulcerul se manifesta de regula primavara si toamna.
Trebuie sa te prezinti la un medic sa faci o radiografie la stomac pentru un diagnostic precis.Numai asa vei sti ce tratament trebuie sa urmezi.
Trebuie sa tii si regim alimentar.Singura stabilesti alimentele care iti dauneaza si le elimini din meniul tau.
De regula trebuiesc evitate prajelile, rantasurile, tocaturile, zeama de carne, bauturi distilate, sifon, apa carbogazoasa.
Incearca sa nu mai bei apa de la robinet.
Bea ceaiuri de pojarnita, busuioc, galbenele, menta, anason, chimen, seminte de marar.Foloseste tinctura de propolis, uleiul de pojarnita.

| nicky a răspuns:

In mod normal ulcerul cauzeaza dureri in timpul noptii. Du-te la un internist si vei afla exact ce ai.

eileen
| eileen a răspuns:

Mergi la un control mai bine.

| bunica a răspuns:

Ulcer

| simona24 a răspuns:

Trebuie sa incepi prin a face cateva schimbari majore in stilul tau de viata.

Respecta cu sfintenie orarul meselor.

Alege o dieta usoara, cu supe creme de legume, branza de vaci, cas dulce, telemea desarata, kefir si iaurt, taitei sau orez cu lapte.

Carnea trebuie sa fie slaba (vaca, vitel, pasare, peste) si bine fiarta sau fripta.

Evita cafeaua si alcoolul, condimentele, ridichile, fasolea, ceapa uscata, castravetii.

Bea ceaiuri de suna­toare, galbenele, chimen.

Foarte utile in tratarea hiperaciditatii gastrice (si nu numai) sunt medi­camentele antiacide.

Daca durerile persista, mergi la medic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum este durerea si unde anume? daca e in epigastru, atunci poate fi colecistul (nisip, mal, pietre, colecist malformat),. du-te la medic neaparat.