| Haose a întrebat:

Ma doare urechea dreapta. Acum o saptamana ma durea doar cand atingeam, dar acum e insuportabil. De aproximativ 5 zile imi pun 8 picaturi de 3 ori de Otis-T dar nici un efect. Ce pot face? Am auzit ceva de ulei... cum se face? Rapid ca ma doare de numai pot, la medicul de familie e inchis dupa 2 ( ce oameni ratati ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la medicul orelist, deoarece daca nu mergi o sa se agraveze. Crede-ma, eu m-am luptat ani intregi cu boala asta. Si chestia cu uleiul e in felul urmator: pui niste ulei la incalzit si apoi il pui pe o bucata de vata pe care o pui in ureche.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te poti duce la spital ca acolo urgentele sunt deschise non-stop.

| onlyketoops a răspuns:

Ai grija ca s-ar putea sa fie de la castile pentru urechi daca asculti des muzica.Ns...eu spun sa depistezi intai cauza si apoi sa actionezi!

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Eu cred ca ai otita cel mai bine ar fi sa nu te alarmezi si eu am avut anul trecut.Cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede posibil la doctir si iti va da nu stiu ce medicamente.Si iti dau un sfat :daca mai vrei sa faci ia-ti nisti dopuri de urechi pe care le poti folosi si cand e curent.Bafta!

| mariaWoW a răspuns:

Uite. si eu am avut aceasta problema. Ai otita. Trebuie sa iei antibiotic urgent! Eu am luat Zinnat de 250 mg, in cazul in care esti slabut. Dar poti lua si de 500 mg in cazul in care esti adult.

| GerontofilulCel a răspuns:

Clar ai otita. Nu lua antibiotic dupa "ureche". Du-te la un ORL-ist sa-ti faca o spalatura interna si dupa aia vezi daca iti prescrie antibiotic. In cazul otitei externe, trece doar cu o spalatura si dezinfectant.

| Ricoche a răspuns:

Eu cred ca ai otita... Ti-as recomanda klacid si otocalm... Klacid sunt niste pastile, iar otocalmul niste picaturi care le pui in urechea cu pricina, sper ca ti-am fost de ajutor