| anonim_4396 a întrebat:

Ma doarte burta dupa ce mananc,crampe cateodata,acum am mancat si nu m-a durut,dar a inceput sa ma doara putin,in alte dati si mai tare dupa ce am mancat,cateodata nu am avut pofta de mancare. Sper sa nu fie ceva grav ce am citit, ce credeti ca e? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medicul de familie!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Chiar credeti ca este asa grad? sad

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Nimeni nu-ti poate da un sfat pe net. Dar o durere care nu te lasa de 3 zile este ceva ciudat si o problema care o iei din vreme este mai bine. POate sa fie o simpla durere dar poate fi si o chestie de viata si de moarte. Nu te juca!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Inteleg,o sa incerc cat de repede pot...

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa te conving sa-ti spun ce am patit eu. Am avut o simpla apendicita. In mod normal stateam 3 zile in spital si gata. Mi-au gresit diagnosticul si au zis ca am hepatita. Am stat 7 zile cu puroiul in mine. Am facut peritonita si apoi septicemie. Am fost pe moarte. De atunci am 8 operatii si nu se mai lipeste praporul. Pot face oricand incurcatura de mate si sa mor.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de o inflamatie a stomacului, in cazul in care crampele apar imediat dupa masa si sunt in partea superioara a abdomenului, desi uneori duererea poate radia.

Mergi la farmacie si ia niste pansamente stomacale sau ceva impotriva aciditatii gastrice, precum Rennie. Daca le iei inainte de masa sau dupa masa (in functie de cum iti indica farmacista/ul) ar trebui sa iti treaca.

Daca nu sunt in zona stomacului si apar la cateva ore bune dupa masa, atunci cel mai bine este sa mergi imediat la doctor.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Sunt in zona stomacalui, normale ca de obicei, nu e o zona diferita, asta m-a mai linistit, poate nu o fi ceva grav...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sunt in zona stomacului, cel mai probabil este vorba de o gastrita, asa ca incearca inainte sa mergi la doctor niste pansamente gastrice sau Rennie sau ambele combinate.

Daca nu vezi nicio inbunatatire intr-o saptamana, doua, atunci este cazul sa te ingrijorezi.

| untu a răspuns:

Ce ati mancat? Atentie sa nu fie mancare alterata sau expirata dupa 3 zile de la facerea mancarii! sa beti un ceai de menta si incercati sa luati un furazolidon! Daca nu va trece, mergeti la medicul de familie sa va consulte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e ceva alterat...continuu asa de ceva timp 3 zile am...nu e foarte dureros, e suportabil dar imi da de gandit.